Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Co dalej z drogą Racibórz-Pszczyna?

07.05.2021 11:44 | 5 komentarzy | AgaKa

Jeszcze w maju odbędzie się pierwsze spotkanie reaktywowanej grupy roboczej d/s Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna przy marszałku województwa śląskiego. Marszałek Wojciech Kałuża będzie pełnił osobisty nadzór nad pracami grupy. Senator Ewa Gawęda z poziomu centralnego będzie lobbować o środki na budowę kolejnych etapów drogi, a jedną z szans na ich pozyskanie ma być Krajowy Plan Odbudowy.

Co dalej z drogą Racibórz-Pszczyna?
Rozmowy o Regionalnej Drodze Racibórz-Pszczyna z wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą, senator Ewą Gawędą i samorządowcami powiatu raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie w Rydułtowach

To tylko niektóre z ustaleń środowego (5.05) spotkania grupy interesariuszy budowy RDRP. Spotkanie na zaproszenie burmistrza Marcina Połomskiego odbyło się Rydułtowach, a udział w nim wzięli marszałek Wojciech Kałuża, senator Ewa Gawęda, prezydent Dariusz Polowy, starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz wójtowie: Gaszowic - Paweł Bugdol, Lysek – Grzegorz Gryt, Kornowaca – Grzegorz Niestrój i Rudnika – Piotr Rybka.

Etapy realizacji budowy drogi Racibórz-Pszczyna:

  • 8 kilometrowy odcinek od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu
  • dokończenie "wschodniej obwodnicy" Raciborza (luty 2022 roku)
  • ponad 2 kilometrowy odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gm. Rydułtowy)
  • odcinek do ul. Pstrązkiej (gm. Kornowac)
  • niespełna 10 km odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu

Zbierają niezbędną dokumentację

Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla wymienionych odcinków. Wykonano już m. in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze. Rozwiązania wymaga m. in. problem kolizji przebiegu drogi z linią kolejową 176 relacji Markowice - Olza.

To będzie kosztowało...

Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację szacuje się na blisko 700 milionów złotych (poziom cen z 2016 r.). Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania. Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie grupy roboczej o której reaktywacji postanowiono w czasie spotkania.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Gryt

Grzegorz Gryt

Wójt gminy Lyski

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Paweł Bugdol

Paweł Bugdol

Wójt Gminy Gaszowice

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.