Wtorek, 28 września 2021

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Wszystkie ręce na pokład. Senator, marszałek i włodarze wskrzesili grupę ds. budowy RDRP

06.05.2021 17:11 | 7 komentarzy | ma.w

Władze gmin zainteresowanych kontynuacją budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna (RDRP) spotkały się w Rydułtowach z senator Ewą Gawędą i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą. Rozmowy dotyczyły m.in. lobbingu o środki na dalszą budowę RDRP.

Wszystkie ręce na pokład. Senator, marszałek i włodarze wskrzesili grupę ds. budowy RDRP
Reaktywowana grupa ds. budowy RDRP. Stoją od lewej: Dominik Konieczny, Piotr Rybka, Grzegorz Gryt, Grzegorz Swoboda, Ewa Gawęda, Wojciech Kałuża, Grzegorz Niestrój, Dariusz Polowy, Marcin Połomski i Paweł Bugdol
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ustalono, że reaktywuje się grupa robocza d/s Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna przy marszałku województwa śląskiego.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża będzie pełnił osobisty nadzór nad pracami grupy.

Senator Ewa Gawęda z poziomu centralnego deklaruje lobbować o środki na budowę kolejnych etapów drogi. Jedną z szans na ich pozyskanie ma być Krajowy Plan Odbudowy.

Jak zapewnia Lucyna Siwek rzeczniczka prasowa urzędu miasta w Raciborzu to najważniejsze z ustaleń wczorajszego (z 5 maja) spotkania grupy interesariuszy budowy RDRP.

Odbyło się ono Rydułtowach, a udział w nim oprócz marszałka Wojciecha Kałuży, senator Ewy Gawędy, prezydenta Dariusza Polowegoi starosty raciborskiego Grzegorza Swobody wzięli także burmistrzowie i wójtowie:

  • Rydułtów - Marcin Połomski,
  • Gaszowic - Paweł Bugdol,
  • Lysek - Grzegorz Gryt,
  • Kornowaca - Grzegorz Niestrój,
  • i Rudnika - Piotr Rybka.

W lutym gotowa będzie wschodnia obwodnica Raciborza

Trwająca budowa raciborskiego niespełna 8-kilometrowego odcinka drogi od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu to tylko jeden z kilku etapów pozostałych do realizacji w ramach większego zadania, jakim jest budowa Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.

Budowa naszego odcinka, będącego jednocześnie wschodnią obwodnicą Raciborza zakończy się już w lutym przyszłego roku. Wartość zadania to niemal 300 mln zł.

Trzy etapy z Rybnika do Raciborza

Kolejnym przewidzianym do realizacji etapem ma być ponad 2-kilometrowy odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gm. Rydułtowy). Następnie odcinek do ul. Pstrązkiej ( gm. Kornowac), a w ostatniej kolejności niespełna 10 km odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu.

Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla tych odcinków. Wykonano już m.in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze.

Rozwiązania wymaga m. in. problem kolizji przebiegu drogi z linią kolejową 176 relacji Markowice - Olza - przekazuje Lucyna Siwek.

Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację, szacuje się na blisko 700 milionów złotych (poziom cen z 2016 r.). Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania.

Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie grupy roboczej, o której reaktywacji postanowiono w czasie wczorajszego spotkania.

Marszałek Wojciech Kałuża przyjął także zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego do Raciborza. Celem planowanego w najbliższym czasie spotkania będzie wizytacja na budowie raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.

Samorządowcy spotkali się 5 maja i zamierzają wrócić do rozmów jeszcze w tym samym miesiącu

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz