środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Nie mylmy wolności ze swawolą, czyli patriotyczne uroczystości w Raciborzu [ZDJĘCIA]

03.05.2021 13:52 | 4 komentarze | żet

Czego uczy nas Konstytucja Trzeciego Maja? To pytanie, które zadaliśmy wiceministrom Michałowi Wosiowi i Pawłowi Jabłońskiemu, a także senator Ewie Gawędzie oraz Ewie Lewandowskiej z zarządu powiatu raciborskiego podczas raciborskich obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja.

Nie mylmy wolności ze swawolą, czyli patriotyczne uroczystości w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Po mszy świętej w kościele farnym. Na pierwszym planie prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Za nim witają się były wiceprezydent Michał Fita i wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dalej przedstawiciele służb mundurowych, dyrektor biura poselskiego Michała Wosia Szymon Szrot oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czego możemy nauczyć się od Maryi?

- Od wieków nasz naród jest związany z wiarą chrześcijańską, czy się to komuś podoba, czy nie - powiedział ks. Marian Obruśnik, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszego Maryi Panny w Raciborzu podczas uroczystej mszy świętej zorganizowanej 3 maja. Kościół w Polsce obchodzi w tym dniu święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość zbiega się z państwowym Świętem Narodowym Trzeciego Maja.

Ks. Obruśnik przypomniał zgromadzonym w świątyni wiernym, z wiceministrami Michałem Wosiem i Pawłem Jabłońskim, senator Ewą Gawędą, prezydentem Dariuszem Polowym, wicestarostą Markiem Kurpisem, radnymi miejskimi i powiatowymi na czele, że to święto przypomina nam, iż z jednej strony Maryja opiekuje się nami, a z drugiej strony naszym zadaniem jest uczyć się od niej miłości, zaangażowania i wiernego stania przy krzyżu Chrystusa.

Jak ma być nasza Ojczyzna silna, gdy nie zachowujemy podstawowego Bożego prawa? Nie stoimy przy krzyżu

- powiedział ks. Marian Obruśnik.

Co nas wyniszcza?

Ochrona życia, poszanowanie rodzin - wszystko to zaczyna się przy krzyżu - przypomniał proboszcz raciborskiej fary i zaapelował, aby nie mylić wolności ze swawolą.

- Kłótnie, ostre podziały, niewiara, pogoń za pieniądzem wyniszczają nas - dodał ks. Obruśnik, przypominając, że rada na to jest tylko jedna: stanąć przy krzyżu z wiarą i zaangażowaniem.

Szansa i wyzwanie dla Polski i Raciborza

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się pod pomnik abp. Józefa Gawliny przy raciborskim rynku. Tam parlamentarzyści i samorządowcy złożyli kwiaty. Następnie głos zabrał prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Stwierdził, że zarówno Konstytucja 3 Maja jak i III powstanie śląskie, których rocznice obchodzimy, były jednocześnie szansą i wyzwaniem.

Ustawa zasadnicza była szansą na ratowanie i naprawę kraju. Jej twórcy podjęli to wyzwanie i choć nie zdołali mu podołać, to Konstytucja 3 Maja pozostała symbolem, który przetrwał kolejne stulecia. W 1921 roku przed Polską i Ślązakami pojawiło się kolejne wyzwanie.

Pojawili się ludzie, którzy to wyzwanie podjęli, choć wtedy nie było to takie oczywiste, że będzie to powstanie zwycięskie - powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy

Dziś Polska i Racibórz również stoją przed wyzwaniem i szansą. Wkrótce będzie wykuwał się nowy porządek świata i - kontynuował D. Polowy - musimy się w tej rzeczywistości odnaleźć. D. Polowy zaapelował o odrzucenie sporów i różnic oraz podjęcie wspólnieg tego wyzwania, aby "Rzeczpospolita i Racibórz rozwijały się pomyślnie".

Tekst przemówienia D. Polowego w załączniku:

Przemówienie prezydenta Dariusza Polowego [PDF]

Czego uczy nas Konstytucja Trzeciego Maja?

- Konstytucja Trzeciego Maja uczy nas odwagi w podejmowaniu decyzji - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Więcej w nagraniu:

Wiceminister Michał Woś o Konstytucji Trzeciego Maja.

- Różnimy się w wielu sprawach, zwłaszcza krajowych, ale w sprawach międzynarodowych, a to jest mój temat, zawsze powinniśmy się kierować interesem państwa - mówi wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński o tym, czego uczy nas Konstytucja Trzeciego Maja. Więcej w nagraniu:

Wiceminister Paweł Jabłoński o Konstytucji Trzeciego Maja.

- Konstytucja Trzeciego Maja uaktywnia w nas poczucie, że jesteśmy Polakami - mówi senator Ewa Gawęda. Więcej w nagraniu:

Senator Ewa Gawęda o Konstytucji Trzeciego Maja.

- Cokolwiek się dzieje, to powinniśmy unieść się godnością, honorem, patriotyzmem i zmierzać w jednym kierunku - mówi o nauce płynącej z uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Ewa Lewandowska. Więcej w nagraniu:

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska o Konstytucji Trzeciego Maja.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości