środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Flaga na maszt! Strażacy z Żor uczcili Dzień Flagi Narodowej

02.05.2021 18:44 | 0 komentarzy | ska

Podczas uroczystego apelu 2 maja załoga i oficerowie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach oddali hołd fladze Rzeczpospoitej Polskiej na placu przed komendą. 

Flaga na maszt! Strażacy z Żor uczcili Dzień Flagi Narodowej
Strażacy z KM PSP Żory podczas symbolicznego wciągnięcia flagi narodowej na maszt 2 maja 2021 roku. fot. KM PSP Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2 maja w komendach Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce odbywają się uroczyste apele, połączone ze wciągnięciem na masz flagi państwowej. Hołd dla flagi oddali także strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach. 

Flagi na masz 2 maja

Przypomnijmy, że Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony został 20 lutego 2004 roku. Z okazji tego święta w minionych latach organizowane były różne uroczystości i apele, jednak okres pandemii w 2020 roku mocno ograniczył wszystkie tego rodzaju wydarzenia. W 2021 roku wraz ze zniesieniem części obostrzeń również strażacy postanowili oddać hołd, organizując skromne uroczystości z symbolicznym wciągnięciem flagi narodowej na maszt. 

Podobne apele odbyły się m.in. w komendzie PSP w Wodzisławiu Śląskim oraz w niektórych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie. 

Geneza flagi narodowej

Flagę Polski stanowią kolory biały na górze i czerwony na dole, choć historycznie to właśnie kolor karmazynowy był pierwszą barwą narodową ze względu na nawiązanie do bogactwa i dostojeństwa. Kolor ten uzyskiwało się poprzez zastosowanie niezwykle drogiego niegdyś barwnika - czerwieni koszenilowej, uzyskiwanego z larw czerwca polskiego (od którego nazwę również przyjął miesiąc czerwiec, bo właśnie w tym okresie samice składają jaja). 

Kolory biały i czerwony zostały uznane za barwy narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, w rok po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, natomiast w 1831 roku oficjalnie zostały zatwierdzone uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego.