środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Zabytkowy Romet, kieliszki z uranu, samowar na spirytus, czyli magia Jarmarku Staroci [ZDJĘCIA]

02.05.2021 13:30 | 4 komentarze | AgaKa

Majowy Jarmark Staroci wypadł akurat w długi majowy weekend. I choć pogoda za oknem nie zachęcała do wychodzenia spod koca, na wodzisławskim Rynku pojawili się pasjonaci staroci z duszą. Na czym polega fenomen Jarmarku Staroci? Wybraliśmy się na miejsce, by to sprawdzić.

Zabytkowy Romet, kieliszki z uranu, samowar na spirytus, czyli magia Jarmarku Staroci [ZDJĘCIA]
Nie ważne, czy deszcz czy upał - w pierwszą niedzielę miesiąca na wodzisławskim Rynku robi się gwarnie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krótko o jarmarku

Wodzisławski Jarmark Staroci to impreza cykliczna. Odbywa się w pierwszą niedzielę miesiąca na płycie Rynku. Pierwszy "Wodzisławski Jarmark Staroci" miał miejsce w 2009 roku. Trwa w godz. 8.00-14.00. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Nasz Wodzisław” we współpracy z Urzędem Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Powrót do przeszłości

Spacerując alejkami i przyglądając się rzeczom wystawionym przez sprzedawców można dostrzec nie tylko urządzenia, które wykorzystuje się do dziś (np. maszynki do mielenia mięsa), ale także stare, zabytkowe, PRL-owskie gadżety. I to właśnie one cieszą się największą popularnością.

Co udało nam się znaleźć?

1. Szkło wykonane z uranu

Pierwsze stoisko i od razu strzał w dziesiątkę. Widoczne na zdjęciu zielony talerzyk i kieliszek są wykonane z uranu, dlatego mają zielone zabarwienie. - Dziś już takich nie produkują. Za dnia widać lekką zieleń, ale największy efekt dają wieczorem/ nocą. Świecą w ciemności - mówi nam sprzedawczyni. Przedmioty ze szkła uranowego uważa się za nieszkodliwe i pomijalnie słabo radioaktywne. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda uranowe szkło nocą, polecamy wpisać w Google frazę 'szkło z uranu'. Magia.

2. Męskie sygnety

Wśród kolorowej biżuterii znaleźliśmy dwa pokaźnej wielkości sygnety. Okazuje się, że ta męska ozdoba wciąż znajduje swoich miłośników.

3. Nakładka powiększająca Pentacon

Naszą uwagę przykuł też mały gadżet dla osób pasjonujących się fotografią. To nakładka powiększająca Pentacon.

4. Maszyna Perkins Brailler

Podążając dalej zauważyliśmy wielką, srebrną maszynę do pisania, która różniła się od zwyczajnych, znanych nam urządzeń z dawnych lat. Okazało się, że to maszyna do pisania brajlem dla niewidomych Perkins Brailler.

5. Samowary

Na zdjęciu dwa rodzaje. Dla złotego, tureckiego, paliwem grzejącym wodę jest spirytus, z kolei dla srebrnych - drewno. Złoty pojemnik na spirytus ma na samym dole konstrukcji, srebrne z kolei w środku mają wydzielony 'komin', do którego wrzuca się drewno.

6. Zabytkowy Romet

Znaleźliśmy też coś dla fanów motoryzacji - zabytkowy, 3-biegowy motocykl Romet. Wyprzedzamy pytania - tak, jest na chodzie.

7. Kolorowe szkło

Kolorowe szkło to perły jarmarku. Od naprawdę dużych okazów, po mniejsze, wielobarwne. Jeśli szukacie nietuzinkowych wazonów, z pewnością znajdziecie coś dla siebie. A pozostając jeszcze w temacie szkła...

8. Serwisy kawowe, szklanki, talerze

Aby znaleźć cały komplet trzeba się czasem nagimnastykować, ale da się! Bogato zdobione, piękne barwy. Wyobraźcie sobie smak kawy czy herbaty z takiego cudeńka...