Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Chcecie zobaczyć pałac w Sławikowie z bliska? Znów jest okazja

01.05.2021 15:47 | 2 komentarze | mad

Jeśli nie macie planów na majówkę, to ciekawą propozycją jest zwiedzanie ruin pałacu w Sławikowie (gm. Rudnik).

Chcecie zobaczyć pałac w Sławikowie z bliska? Znów jest okazja
Pałac w Sławikowie mieści się przy ulicy Parkowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw porządki, później otwarcie

– Już teraz, w tą niedzielę (2 maja - przyp. red.), zapraszamy do Sławikowa! Pałac będzie otwarty od 12:00 do 17:00 – poinformowała w mediach społecznościowych Fundacja Gniazdo, która wspiera miejscowy samorząd w ratowaniu lokalnych zabytków.

To otwarcie bram po miesiącach przerwy. Kilka tygodni temu, po zimowej przerwie, grupa społeczników wznowiła prace porządkowe wokół terenu. Zdecydowano się także na okratowanie całego pałacu. – Wstawiamy kraty, aby zabezpieczyć pałac w trosce żeby nikomu nie stała się krzywda. Zima mocno dała w kość murom i ścianom pałacu – informowała Fundacja Gniazdo.

Na przekór zasadom

Przypomnijmy, pałac w Sławikowie na powrót ukazał swoje oblicze w drugiej połowie 2019 roku, kiedy teren uporządkowano. Później zdecydowano się na zorganizowanie tam wydarzeń, takich jak: Dzień Dziecka i piknik pojazdów zabytkowych.

Zapadła również decyzja o ogrodzeniu terenu, co jak tłumaczył Nowinom wójt Piotr Rybka, ma wpłynąć na bezpieczeństwo poruszających się tam osób.

– Widzimy, jak ogromne zainteresowanie budzi to miejsce. Ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby ten teren był bezpieczny, aby nie doszło tam do żadnej tragedii. Dlatego też ogrodziliśmy pałac – podkreślał w kolejnej rozmowie z nami wójt.

Niestety, przynajmniej raz w miesiącu samorząd spotyka się z problemem niszczonego ogrodzenia oraz terenu wokół. – W każdej chwili może dojść do jakieś tragedii. Należy jeszcze raz powiedzieć: jeżeli bramy są zamknięte, to jest zakaz wstępu – podkreślił stanowczo sternik gminy. Jego zastępca, wicewójt Tomasz Kruppa dodał, że w tym rejonie jest co jakiś czas montowana fotopułapka. W efekcie kilka osób zostało już ukaranych przez policję.

Problem, o którym opowiedzieli nam wójtowie, ukazano m.in. w serwisie Facebook.com, na stronie gromadzących sympatyków pałacu. Opublikowano tam wideo, jak ktoś próbuje przeskoczyć ogrodzenie. Zamieszczono również opis:

Naprawdę zobaczenie pałacu z bardzo bliska jest silniejsze od zagrożenia zdrowia i życia? Naprawdę myślisz, że pomagając dziewczynie przeskoczyć ogrodzenie, przy którym też może sobie kostkę skręcić, przeskakując, przechodząc, nie spadnie jej nic w środku na głowę? Albo Tobie? Masz wyobraźnię? Przypominam, że obiekt nie jest bezpieczny do zwiedzania, stąd ogrodzenie (notorycznie niszczone), poza tym obiekt ma właściciela.

Zobacz wideo TUTAJ

Kolejne plany

Kilka tygodni temu na łamach naszych mediów przedstawiliśmy plany urzędników wobec tego miejsca. Jak usłyszeliśmy, obecnie mówi się m.in. o rewitalizacji oranżerii pałacu oraz spichlerza. Czytaj więcej: Tak może wyglądać pałac w Sławikowie.

Do tematu wracamy również w kolejnych "Nowinach Raciborskich" (w sprzedaży od 4 maja). W artykule przedstawiamy wizję studentów architektury raciborskiej PWSZ na odmianę spichlerza.

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik