Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Politycy prawicy liczą na deszcz unijnych euro dla Raciborza

30.04.2021 19:33 | 12 komentarzy | ma.w

Partia rządząca potrzebuje większości sejmowej w głosowaniu nad ratyfikacją nowego budżetu unijnego. Politycy PiS zorganizowali w całej Polsce wystąpienia publiczne promujące ten cel. W Raciborzu pojawili się państwo Ewa i Adam Gawędowie - senator RP oraz poseł na Sejm RO. Przywitali ich na rynku prezydent Dariusz Polowy i małżeństwo Magdalena i Tomasz Kusy - radni z Miasta i Powiatu.

Politycy prawicy liczą na deszcz unijnych euro dla Raciborza
Politycy PiS i prezydent Raciborza na rynku przy bilbordzie promującym budżet unijny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gawęda liczy na refleksję Wosia

Zapytaliśmy Adama Gawędę czy w gronie polityków Zjednoczonej Prawicy (Gawęda z PiS i Polowy z Porozumienia Jarosława Gowina) nie brakuje mu przedstawiciela Solidarnej Polski - Michała Wosia. - To pytanie do posła tej ziemi, który nie uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Wierzę w to, że on i nasi koalicjanci do czasu głosowania przeanalizują sytuację i poprą możliwość pozyskania środków, które pozwolą Polsce na odbicie, odbudowanie się po pandemii. Ten czas jest bardzo trudny i potrzebujemy tych instrumentów finansowych. Mam nadzieję na refleksję kolegów parlamentarzystów - podkreślił Adam Gawęda.

RDRP to cel numer jeden

Do prezydenta Polowego zwróciliśmy się z kwestią czy urząd ma już projekty w szufladzie, by składać je w czerwcowych konkursach na dofinansowania. - Nie będę ujawniał tu kuchni przygotowywania wniosków, ale mogę powiedzieć, że najbardziej interesuje nas dalszy etap budowy Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna. Postaramy się przygotować i wstrzelić się w nowe możliwości - zapowiedział włodarz.

Ewa Gawęda wyjaśniła, że 30% środków trafi do samorządów i władni w ich rozdysponowaniu będą marszałkowie województw. - Duży wpływ na podział tych pieniędzy będą miały samorządy gminne i powiatowe, bo tam najlepiej wiadomo co jest potrzebne - podsumowała.

Nie przespać okazji

Głos zabrała również radna z raciborskiej Płoni Magdalena Kusy. Wierzy, że środki unijne pozwolą myśleć realnie o kolejnym moście nad Odrą czy Ulgą. - Taka przeprawa jest niezwykle potrzebna. Mam nadzieję, że nie prześpimy tej okazji, choć teraz w radzie miasta są do skonsumowania 4 mln zł z RFIL, a nie ma na to zgody. Tymczasem trzeba sięgać po kolejne pieniądze - zaznaczyła M. Kusy.

Ostatni wypowiedział się wiceprezydent Dominik Konieczny, który podobnie jak jego szef liczy na to, że przy pomocy nowych środków z UE, samorząd będzie mógł realizować koleje ważne dla rozwoju miasta inwestycje. Konieczny mówił też o inwestycjach w infrastrukturę kolejową. - Jesteśmy w przededniu przebudowa linii kolejowej nr 151 z Kędzierzyna - Koźle do Chałupek. Te unijne środki podniosą jakość życia mieszkańców i ważne, aby wszystkie siły polityczne w kraju poparły ten projekt - oznajmił D. Konieczny.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP