Sobota, 18 września 2021

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Skrzyżowanie przy mleczarni do przebudowy, nowe światła na mycie

29.04.2021 14:09 | 2 komentarze | ż

Akomodacyjna sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Opawskiej, Bogumińskiej i Jana Pawła II, a także wydłużenie lewoskrętu, wydzielenie prawoskrętu i przeniesienie zatok autobusowych na Starowiejskiej przy skrzyżowania z Głubczycką - to najważniejsze założenia planów inwestycyjnych GDDKiA na najbliższe lata w Raciborzu. Aktualnie powstaje również dokumentacja projektowa chodnika i ścieżki rowerowej przy krajówce w Miedoni.

Skrzyżowanie przy mleczarni do przebudowy, nowe światła na mycie
Wiceprezydent Dominik Konieczny, prezydent Dariusz Polowy, dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Marek Niełacny wraz ze współpracownikiem podczas spotkania w raciborskim magistracie. Podczas spotkania rozmawiano o tym, jak poprawić płynność ruchu drogowego w mieście.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mniejsze korki na mycie

Na drugi kwartał tego roku zaplanowano modernizację sygnalizacji świętlnej na tzw. mycie, czyli skrzyżowaniu DK 45 z DW 916 (ul. Opawska, Jana Pawła II, Bogumińska). Szacunkowy koszt prac to 140 tys. zł. - W ramach zadania, sterownik sygnalizacji zostanie dostosowany do możliwości pracy akomodacyjnej, co poprawi płynność ruchu na skrzyżowaniu i zredukuje zatory tworzące się w godzinach szczytu komunikacyjnego. Częścią zadania jest także doświetlenie przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania - informuje raciborski magistrat.

Nowości na skrzyżowaniu przy mleczarni

To nie koniec inwestycji GDDKiA w Raciborzu. Już w przyszłym roku ruszą prace nad dokumentacją, a w kolejnym roku wykonana zostanie sygnalizacja świetlna i przebudowa skrzyżowania ulic: Głubczyckiej, Starowiejskiej i Cegielnianej.

Miasto Racibórz w pismach do GDDKiA wskazywało, że związku z dużym ruchem na DW 416 generowanym m.in. przez pracowników zakładu Eko Okna utrudnione jest włączenie się do ruchu na tym skrzyżowaniu z DK 45, a praktycznie niemożliwe jest wybranie kierunku na wprost z ul. Starowiejskiej w ulicę Cegielnianą. Wnioski kierowane do krajowego zarządcy drogi zostały wzięte pod uwagę w planach inwestycyjnych GDDKiA na 2023 rok.

Inwestycja obejmie budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 45 z drogą wojewódzką nr 416 wraz ze zmianą układu komunikacyjnego skrzyżowania poprzez:

  • wydłużenie lewoskrętu,
  • wydzielenie relacji skrętnej w prawo,
  • przesunięcie zatok autobusowych ze strefy bezpośredniego oddziaływania skrzyżowania.

- Obiecałem pilotować sprawy oczekiwanych przez nas przedsięwzięć na krajówce i tak też się dzieje. Współpraca układa się więcej niż dobrze. Na dziś możemy mówić o kilku planowanych do realizacji inwestycjach: modernizacji świateł na Mycie, nowej sygnalizacji i przebudowie newralgicznego skrzyżowania przy mleczarni, poprawie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych wzdłuż DK 45 i zaplanowanej w nieco dalszej perspektywie czasowej budowie chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Kwiatowej. Jedno z zadań – dotyczące ustawienia sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przy ul. Gdyńskiej chcemy zrealizować odrębną procedurą na mocy porozumienia z GDDKiA. Mamy zielone światło, o szczegółach poinformujemy wkrótce – informuje prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż