Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Prezydent Wodzisławia nie chce krzyża, bo...

29.04.2021 13:00 | 32 komentarze | juk

– Krzyż jako symbol naszej tożsamości narodowej i jako przejaw afirmacji tradycji patriotycznych powinien koniecznie znaleźć się w naszej sali obrad – uważa wodzisławska radna Lidia Ptak. Prezydent Mieczysław Kieca jest innego zdania.

Prezydent Wodzisławia nie chce krzyża, bo...
Radna chciała krzyża w sali obrad, prezydent powiedział nie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Kilka lat temu głośno było o pomyśle Janusza Palikota, który w ramach walki o świeckie państwo zwrócił się do marszałka Sejmu o zdjęcie krzyża, który wisi w sejmowej sali obrad. Po wykonaniu wielu ekspertyz prawnych w tej sprawie krzyż pozostał na swoim miejscu. W Wodzisławiu Śl. doszło do sytuacji odwrotnej. Jedna z radnych zawnioskowała o powieszenie krzyża w sali obrad.

Krzyż jako symbol tożsamości narodowej

– Od początku mojej kadencji bardzo ubolewałam, że w naszej sali obrad nie ma krzyża – zaczęła swoją wypowiedź radna Lidia Ptak w trakcie jednej z ostatnich sesji wodzisławskiej rady. – Krzyż jako symbol naszej tożsamości narodowej i jako przejaw afirmacji tradycji patriotycznych powinien koniecznie znaleźć się w naszej sali obrad – dodała. Radna zauważyła, że zgodnie z opinią konstytucjonalistów, która mówi, że w myśl swobody wyrażania przekonań wszyscy uczestnicy życia publicznego mają możliwość prezentowania swoich postulatów dotyczących poszanowania uznawanych przez nich wartości. W efekcie pierwiastek religijny czy światopoglądowy może być na stałe obecny we wszystkich dziedzinach życia publicznego.

Wniosek o powieszenie krzyża

Radna Ptak, w trakcie swojej wypowiedzi podkreśliła, że znak krzyża świadczy o zaangażowaniu władzy publicznej po stronie tradycyjnych wartości. – Jest to obecnie szczególnie doniosłe wobec zagrożenia tych wartości w świecie współczesnym. Z tej perspektywy krzyż jest uosobieniem pozytywnych wartości, którym ma służyć państwo – zwracała uwagę radna składając jednocześnie wniosek, aby umieścić krzyż w sali obrad na ścianie obok godła. Dodała również, że jeżeli jej prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, to osobiście dokona zakupu krzyża.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.