Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Starostwo nie potwierdziło przypadków znęcania nad uczniami. Prokuratura bada jednak sprawę

29.04.2021 07:00 | 37 komentarzy | juk

Prokurator wszczął śledztwo w kierunku znęcania się nad osobami nieporadnymi życiowo w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. Z kolei kontrola starosty nie wykazała nieprawidłowości w placówce.

Starostwo nie potwierdziło przypadków znęcania nad uczniami. Prokuratura bada jednak sprawę
Raport z kontroli w szkole przedstawiła naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Kilka tygodni temu do rady powiatu wodzisławskiego trafiła anonimowa skarga. Autor bądź autorzy skarżyli się na liczne uchybienia w przeprowadzeniu akcji „Podaruj radość” w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych (ZPSWR) w Wodzisławiu Śl. Głównie chodziło o podział prezentów pomiędzy wychowanków – zdaniem autora lub autorów skargi – niezgodny z zasadami przedsięwzięcia oraz wolą darczyńców. Temat szeroko opisywaliśmy na łamach Nowin Wodzisławskich w artykule pn. „Dobre chęci, anonimowa skarga i... spory niesmak”. W skardze poruszono również wątek rzekomego znęcania się nad uczniami. Sprawą zajęła się policja, prokuratura i starostwo.

Oskarżenia o znęcaniu się nad dziećmi

W skardze pojawiły zarzuty dotyczące m.in. zamykania dzieci w ciemnych pomieszczeniach oraz karania ich poprzez zakaz udziału w różnych zajęciach lub imprezach. „Niektóre z naszych dzieci nie są w stanie powiedzieć co dzieje się w szkole. Reagują płaczem na samą myśl, że mają iść do szkół. Dzieci się boją, są zastraszane. Nasze dzieci już zostały pokrzywdzone przez los samą niepełnosprawnością, a w tej szkole gdzie powinna być misja wspierania niepełnosprawnych dzieci, zostają upokarzane, poniżane, prześladowane” – czytamy w piśmie. Zwrócono w nim również uwagę, że rodziców podopiecznych ZPSWR zmusza się do wyboru nauczania indywidualnego.

Policja na nie, prokurator na tak

Anonimowa skarga została przekazana m.in. Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Mundurowi przekazali materiały z propozycją postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa Prokuraturze Rejonowej w Wodzisławiu Śl. – Prokurator po analizie tych materiałów nie zgodził się z poglądem policji i wszczął w tej sprawie śledztwo w kierunku art. 207 § 1a Kodeksu Karnego obejmującego m.in. znęcanie się nad osobami nieporadnymi życiowo przez personel Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. – mówi nam prokurator rejonowy Marcin Felsztyński. – Etap śledztwa jest jeszcze bardzo wstępny, dlatego nie chciałbym wypowiadać się szerzej – dodaje.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski