Wtorek, 15 czerwca 2021

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Nie żyje Jan Twardawa, wieloletni prezes OSP Kuźnia Raciborska. "Był naszym mentorem"

26.04.2021 16:30 | 0 komentarzy | mad

– Panie prezesie będzie nam twojej obecności brakowało. Dziękujemy za wszystko – napisali w mediach społecznościowych kuźniańscy strażacy.

Nie żyje Jan Twardawa, wieloletni prezes OSP Kuźnia Raciborska. "Był naszym mentorem"
śp. Jan Twardawa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jan Twardawa na wieczną służbę odszedł w sobotę 24 kwietnia. Strażacy z Kuźni Raciborskiej zapamiętają go, jako człowieka o wielkim sercu i zaangażowaniu w życie braci strażackiej.

– Człowiek i inicjator wielu inicjatyw na rzecz społeczeństwa. Nasz mentor – wspominają zmarłego.

J. Twardawa z kuźniańską OSP był związany w latach 1978-1987, po czym zrezygnował z przyczyn osobistych. Powrócił do straży w 1992 roku, kiedy w Kuźni Raciborskiej doszło do największego pożaru lasu w powojennej Polsce. Następnie w latach 1997-2011 wypełniał misję prezesa miejscowej OSP. Później został mianowany prezesem honorowym. Do śmierci wypełniał również funkcję skarbnika w Zarządzie Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kuźni Raciborskiej. Za służbę został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, złotym znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, medalem 40-lecia Polski Ludowej, odznaką Wzorowy Strażak, medalem za Międzynarodową Współpracę Śląsko-Morawską, złotą odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego oraz brązowym, srebrnym i złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Krzysztof Grobelny jest następcą zmarłego prezesa. – Dużo zrobił dla straży. W swojej kadencji zdobył m.in. dwa samochody pożarnicze – mówi nam obecny prezes OSP Kuźnia Raciborska. Przyznaje, że wiele mógł nauczyć się od pana Jana, m.in. jak pozyskiwać środki finansowe dla jednostki. – Będzie nam go bardzo brakowało – dodał w rozmowie z nami.

Krzysztof Bartoń, komendant Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kuźni Raciborskiej, a zarazem prezes OSP Siedliska określa Jana Twardawę, jako jeden z filarów ochotniczych straż pożarnych na terenie gminy. – Przez lata działał w OSP Kuźnia Raciborska. Co ważne, uczył młodych jak funkcjonować w straży, co ogromnie procentuje – wspomina.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 kwietnia 2021 r. o godzinie 11:30 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej.