Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Incydent na Kopernika. Samochód utknął na torach, pociąg musiał hamować

23.04.2021 18:18 | 4 komentarze | AgaKa

Do groźnie wyglądającej sytuacji doszło na ul. Kopernika w Wodzisławiu Śląskim w piątek, 23 kwietnia po godz. 15.00. Samochód osobowy wjechał na tory kolejowe i nie zdołał z nich zjechać na czas. Rogatki się zamknęły, a kierowca utknął.

Incydent na Kopernika. Samochód utknął na torach, pociąg musiał hamować
To nie pierwszy tego typu przypadek w tym miejscu, fot. Wodzisław Śląski 24
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Utrudnienia na wodzisławskich drogach

Nie dość, że obecnie kierowcy w Wodzisławiu znów mają utrudnione życie ze względu na zamknięcie wiaduktu na ul. Jastrzębskiej (z powodu kładzenia kolejnej warstwy asfaltu), to jeszcze utknęli na ul. Kopernika. Powodem powstania w piątek po południu gigantycznych korków był kierowca, który utknął na przejeździe kolejowym. Nikomu na szczęście nic się nie stało, ale ruch kolejowy musiał na jakiś czas zostać wstrzymany, opóźnione były także autobusy, które również utknęły w korku. Jak poinformował nas Patryk Błasik z wodzisławskiej komendy policji, kierowca został ukarany mandatem karnym.

To nie pierwszy raz w tym miejscu...

26 listopada 2019 roku w tym miejscu doszło do podobnego incydentu. Pisaliśmy o tym tutaj Krok od tragedii na przejeździe kolejowym w Wodzisławiu. 18 marca 2018 roku z kolei mieliśmy w tym miejscu incydent z udziałem autobusu. Na zapisach z kamer ewidentnie widać jak kierowca autobusu miejskiego popełnia dwa wykroczenia. Wyjeżdżając z ulicy Skrzyszowskiej na ulicę Kopernika nie stosuje się do znaku "Stop", a następnie, lekceważąc sygnały ostrzegawcze tj. czerwone światła, przejeżdża przez tory, mimo zamykających się już szlabanów. O sprawie można przeczytać tutaj Z pasażerami i szlabanem na dachu prosto pod pociąg. Tak się jeździ w Wodzisławiu [FILM]

Co zrobić, gdy utkniemy?

PKP PLK przypomina, że w przypadku, gdy utkniemy na przejeździe między zamkniętymi rogatkami – jeśli pojazd jest sprawny – powinniśmy bezzwłocznie staranować rogatkę. Rogatki posiadają specjalne bezpieczniki, które pękają w kontrolowany sposób. Gdy nasze auto utknie na torach wskutek awarii i nie można go uruchomić, należy jak najszybciej z niego wysiąść wraz ze współpasażerami i skorzystać z żółtej naklejki, którą znajdziemy na napędzie rogatkowym od strony torów.

Jak to działa?

  1. Samochód zostaje unieruchomiony na przejeździe.
  2. Kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, znajdujący się na Żółtej Naklejce.
  3. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
  4. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  5. Zostaje wstrzymany ruch / wprowadzone ograniczenie prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu.

Więcej informacji wkróce...