Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Marian Czerner: w sprawie lodowiska nie zmieniłem zdania [3 PYTANIA]

23.04.2021 09:16 | 13 komentarzy | ma.w

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz Marian Czerner powiedział Nowinom czy sytuacja z korygowaniem propozycji budżetowych prezydenta Polowego może się powtórzyć na najbliższej sesji.

Marian Czerner: w sprawie lodowiska nie zmieniłem zdania [3 PYTANIA]
Marian Czerner i jego koledzy z klubu radnych Fity są przeciwni tzw. lodowisku Polowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy prezydent Polowy przekona opozycję do budowy lodowiska?

- Czy spotkał się pan z prezydentem miasta, by omówić sytuację z realizacją zmian w uchwale budżetowej na 2021 rok, które wstrzymał włodarz, uznając je za wadliwe prawnie? (RIO w środę przekazało ustnie samorządowcom z Raciborza, że w decyzji rady miasta nie dostrzega istotnego naruszenia prawa; tutaj przeczytasz więcej na ten temat)

Jeszcze z nim nie rozmawiałem na ten temat, ale nie było dotąd takiej potrzeby, ponieważ pan prezydent miał swoich przedstawicieli na spotkaniu z Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. (od redakcji - w mediach M. Czerner podał, że oczekuje od prezydenta Polowego realizacji uchwały uznanej przez RIO za znajdującą się w obiegu prawnym).

W porządku obrad nadchodzącej sesji rady miasta (w środę 28 kwietnia) prezydent proponuje kolejne zmiany w budżecie na 2021 rok. Jest wśród nich wydatek na wymarzone przezeń lodowisko na Zamkowej, któremu nadano oficjalnie nazwą Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej. Miasto pozyskało nań 4 miliony złotych rządowej dotacji. Czy nie powtórzy się sytuacja z marcowej sesji, gdzie kością niezgody było boisko, a teraz zostanie nią owo lodowisko? I znów rada dokona korekty w prezydenckim projekcie?

Nie zmieniłem zdania w sprawie lodowiska. Klub radnych "Niezależnych Michała Fity" wypowiadał się już wcześniej na ten temat (przyp. red. - popierał inny projekt, proponowany przez ówczesnego wiceprezydenta, także zaplanowany w Ośrodku Sportu i Rekreacji, ale dotyczący większego i droższego obiektu; ponadto Niezależni do tegorocznego budżetu zgłosili tymczasowe lodowisko na Rynku za 300 tys. zł). Nie znam szczegółów projektu Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej, dlatego aktualnie nie wiem, nad czym miałbym zagłosować.

Jak ocenia pan pierwszą reakcję prezydenta Dariusza Polowego na niepomyślne dla niego wieści z Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat głosowania na sesji marcowej? Włodarz powiedział, że rozważa drogę sądową, by rozstrzygnąć ten spór prawny między nim a radnymi.

Nie zamierzam oceniać potencjalnych działań pana prezydenta, bo w swojej służbie samorządowej kieruję się wyłącznie dobrem miasta i jego mieszkańców. Ten cel jest dla mnie najważniejszy.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Marian Czerner

Marian Czerner

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Racibórz