środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Na co Żory wydadzą 4,1 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg? Na drogę, która już raz otrzymała dofinansowanie

22.04.2021 16:34 | 0 komentarzy | ska

Miasto Żory znalazło się na liście beneficjentów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w ramach którego samorząd otrzymał dokładnie 4 146 750 zł na przebudowę ulicy Fabrycznej wraz z budową drogi łączącej ulicę Fabryczną i Boczną w Żorach... Chyba już to słyszeliśmy? Tak, to samo zadanie otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W takim razie gdzie trafią pieniądze?

Na co Żory wydadzą 4,1 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg? Na drogę, która już raz otrzymała dofinansowanie
Przykładowe połączenie ulicy Fabrycznej i Bocznej, przebiegające głównie przez teren leśny przy Parku Piaskownia (zielona linia). fot. Google
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Znów na Fabryczną i łącznik

Okazuje się, że przyznanie kolejnych środków dotacyjnych na to samo zadanie nie jest pomyłką ani błędem. Przypomnijmy, że dofinansowanie w wysokości 6,8 miliona złotych otrzymały Żory w grudniu 2020 roku w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze miały zostać przeznaczone na przebudowę ulicy Fabrycznej wraz z budową nowej drogi łączącej ul. Fabryczną z ul. Boczną. I zostaną przeznaczone, ale nie wszystkie. 

Połączą pieniądze z różnych źródeł

- Otrzymane w kwietniu dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pokryje połowę kosztów przebudowy ulicy Fabrycznej oraz budowy łącznika między Fabryczną a Boczną, a druga połowa zostanie pokryta z otrzymanej wcześniej dotacji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który to fundusz dopuszcza możliwość przeniesienia środków na inne zadania. W związku z tym pozostała kwota wesprze inne inwestycje drogowe planowane w naszym mieście - informuje Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory. Pozostała po tym połączeniu dofinansowań kwota będzie nie mała, bo to ponad 2 mln zł, a do zrobienia jest wiele. Jeszcze nie ustalono natomiast, na co konkretnie będą przeznaczone pozostałe środki. 

W ramach tego projektu planowana jest budowa nowej drogi będącej połączeniem ul. Fabrycznej z ul. Boczną w Żorach. Łącznik będzie przebiegać tuż obok Parku Piaskownia. Inwestycja ma przede wszystkim na celu bezpieczne wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z zakładów przemysłowych i przedsiębiorstw zlokalizowanych w północno-wschodniej części Żor w stronę drogi krajowej nr 81, co w konsekwencji uporządkuje ruch samochodowy w rejonie inwestycji i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Żor. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku, a jej zakończenie planowane jest w styczniu 2022 roku.

Wsparcie samorządów

- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym - wyjaśnia senator Ewa Gawęda, która wraz z innymi parlamentarzystami PiS z regionu poinformowała w środę 21 kwietnia o przyznaniu dofinansowań dla samorządów lokalnych. 

Poprawa bezpieczeństwa

Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tym działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP