Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Koniec epidemii covid-19 w Raciborzu jest już blisko. Wkrótce ruszą masowe szczepienia

23.04.2021 07:00 | 3 komentarze | żet

W sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu („Budowlanka” – „Gastronomik”) powstaje pierwszy w powiecie raciborskim Punkt Szczepień Powszechnych. Drugi taki punkt zostanie zorganizowany w Kuźni Raciborskiej.

Koniec epidemii covid-19 w Raciborzu jest już blisko. Wkrótce ruszą masowe szczepienia
Starosta Grzegorz Swoboda przed wejściem do sali gimnastycznej CKZiU nr 1 w Raciborzu, gdzie zostanie zorganizowany punkt szczepień powszechnych. Włodarz zapewnia, że samorząd powiatowy dołoży wszelkich starań, aby akcja szczepień przebiegała jak najlepiej. Jednak powodzenie całego przedsięwzięcia zależy w głównej mierze od tego, czy do Polski dotrą duże partie szczepionek. Akcję sprowadzenia preparatów do kraju koordynuje minister Michał Dworczyk.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy zaszczepisz się na koronawirusa?

Jak będzie przebiegać akcja?

Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Szydłowski wskazuje, że sala gimnastyczna CKZiU nr 1 w Raciborzu została wybrana na Punkt Szczepień Powszechnych nieprzypadkowo. Budynek jest wolno stojący, posiada osobne wejście i wyjście. Znajdują się w nim cztery pomieszczenia, w których zostanie zorganizowana akcja szczepień masowych. Jak będzie to wyglądało?

1. Przez główne wejście dostaniemy się dużej sali gimnastycznej, która zostanie podzielona na dwa sektory: przedszczepienny i poszczepienny. W sektorze przedszczepiennym będą rozstawione stoliki, na których wypełnimy ankietę wymaganą do przyjęcia szczepionki.

2. Następnie udamy się do jednego z dwóch bocznych pomieszczeń, w których pracować będą dwa zespoły szczepienne. To właśnie tam zostanie nam podana szczepionka.

3. Po przyjęciu szczepionki wrócimy na dużą salę gimnastyczną – tym razem do sektora poszczepiennego. Siedząc na ławce lub krześle odczekamy 15 minut. Jeśli w tym czasie nie pogorszy się nasze samopoczucie, wówczas bocznym wyjściem opuścimy salę gimnastyczną i wrócimy do domu.

4. Jeśli w ciągu 15 minut od przyjęcia szczepionki źle się poczujemy, wówczas zostaniemy skierowani do osobnego pomieszczenia, w którym udzielona zostanie nam pomoc medyczna.

Cały proces będzie przebiegał w reżimie sanitarnym (maseczki, zachowanie dystansu społecznego).

Uwaga! Zapisy na szczepienia będą realizowane tak jak do tej pory – poprzez ogólnokrajowy system rejestracji.

Gdzie zaparkować?

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu znajduje się w centrum Raciborza. Zmotoryzowani mieszkańcy miasta i powiatu będą mogli skorzystać z ogólnodostępnych miejskich parkingów, m.in.: na placu Długosza i przy Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Wileńskiej, a także wzdłuż ulic Kasprowicza, Ludwika, Ogrodowej, Opawskiej.

Prawdopodobnie po godzinie 15.00 udostępniony zostanie również szkolny parking, w bezpośrednim sąsiedztwie sali gimnastycznej, w której prowadzona będzie akcja szczepień. Przy czym z tej możliwości będą mogły skorzystać wyłącznie osoby niepełnosprawne.

Kiedy?

Z pierwotnych zapowiedzi przedstawicieli rządu wynikało, że Punkty Szczepień Powszechnych zostaną uruchomione 19 kwietnia. Rzeczywistość zweryfikowała te plany. Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych otwarto co prawda 15 kwietnia, a 19 kwietnia otwarto szesnaście tzw. pilotażowych punktów, jednak uruchomienie kolejnych ma być kwestią tygodni. Wszystko zależy od tego, czy zamówione szczepionki faktycznie dotrą do Polski.

Jak to było?

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda w rozmowie z Nowinami informuje, że to Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do samorządów o pomoc w organizacji Punktu Szczepień Powszechnych, m.in. na terenie powiatu raciborskiego. Po konsultacjach z wójtami, burmistrzami i prezydentami postanowiono zgłosić dwie potencjalne lokalizacje – w Raciborzu oraz w Kuźni Raciborskiej.

– W powiecie mamy dziś wiele punktów, w których odbywają się szczepienia, ale utworzenie masowych punktów szczepień pozwoli przyspieszyć ten proces – wyjaśnia starosta.

G. Swoboda wskazuje, że na wyborze budynku z salą gimnastyczną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu („Budowlanka” – „Gastronomik”) zaważyła jego lokalizacja – położenie w centrum miasta i powiatu, dostępność miejsc parkingowych w okolicy – oraz warunki lokalowe, spełniające wymogi ministerstwa. Wszystko działo się w porozumieniu ze szkołą oraz Szpitalem Rejonowym w Raciborzu, który będzie odpowiadał za stronę medyczną całego przedsięwzięcia. Narodowy Fundusz Zdrowia przyznał już konieczną akredytację. Wkrótce odbędzie się również wizja w terenie pracowników NFZ. Wojewoda śląski przeznaczy po 5 tys. zł na doposażenie masowych punktów szczepień. – My oczywiście pokryjemy resztę wydatków po naszej stronie – dodaje starosta Swoboda.

Szczepienia przyspieszą?

Starosta Grzegorz Swoboda ma nadzieję, że utworzenie Punktu Szczepień Powszechnych przyczyni się do przyspieszenia akcji szczepień w powiecie raciborskim. – Muszę jednak zaznaczyć, że po naszej stronie jest tylko logistyka organizacji tego punktu. Jednak powodzenie akcji szczepień uzależnione będzie od tego, czy szczepionki do kraju dotrą. Jako Starostwo Powiatowe w Raciborzu nie mamy na to wpływu. Reagujemy na potrzebę, ale całość szczepień jest organizowana przez pana ministra Dworczyka – dodaje G. Swoboda.

Władzom powiatu zależy, aby szczepionki dotarły, a Punkt Szczepień Powszechnych w Raciborzu działał na pełnych obrotach – możliwie jak najdłużej, nawet do godziny 21.00, tak aby można było zaszczepić się również po pracy.

(żet)


Matury bez komplikacji

Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 Jacek Kąsek zapewnia, że organizacja masowego punktu szczepień w sali gimnastycznej szkoły nie będzie miała wpływu na przebieg egzaminów maturalnych. Uczniowie, którzy w normalnych warunkach zdawaliby egzamin na dużej sali, zostaną rozdzieleni do trzech sal dydaktycznych na terenie szkoły. Jedyna różnica będzie polegać na tym, że w szkole zostaną powołane dwie dodatkowe komisje egzaminacyjne.

Punkt Szczepień Powszechnych w Kuźni Raciborskiej

Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej również poinformował, że na terenie gminy powstanie Punkt Szczepień Powszechnych. Zostanie on zlokalizowany w Amicus-Med przy ul. Klasztornej 9B. – Prace przygotowawcze w ośrodku zdrowia w Kuźni Raciborskiej rozpoczną się w najbliższych dniach, w celu stworzenia warunków dla dwóch zespołów szczepiących o wydajności min. 200 dawek dziennie. Pierwsze szczepienia mają rozpocząć się już pod koniec kwietnia – podał kuźniański urząd.

(mad)

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski