Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Nowe drzewa w Krowiarkach już rosną. "To akcje na wagę złota" [ZDJĘCIA]

22.04.2021 13:24 | 2 komentarze | mad

Gmina Pietrowice Wielkie wzbogaciła się o nowe drzewa. To prawie 200 sztuk, w których sadzenie zaangażowali się wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.

Nowe drzewa w Krowiarkach już rosną. "To akcje na wagę złota" [ZDJĘCIA]
W akcji nasadzeń uczestniczyli m.in.: wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, radny powiatowy Szymon Bolik, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik Tomasz Olszewski oraz Szymon Szrot, szef biura posła i wiceministra Michała Wosia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejne nasadzenia

Jak wylicza wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, w ubiegłym roku na terenie gminy zasadzono prawie 500 drzew, a teraz kolejne 200. Sadzonki umiejscowiono w Krowiarkach, w miejscu, gdzie Starostwo Powiatowe w Raciborzu przy współdziałaniu lokalnego samorządu realizowało scalanie gruntów. To tereny nieopodal lasu, u skraju województwa śląskiego. – W trakcie tamtych robót należało dokonać wycinek, ale nie złośliwe, tego wymagały prace. Teraz nadszedł czas, aby dokonać nasadzeń uzupełniających, tak, aby wszystko miało ręce i nogi – mówi. Wójt Wawrzynek przypomina, że gmina Pietrowice Wielkie jest rolnicza, z małym procentem zalesienia, więc „każda taka akcja jest na wagę złota”.

– Tym bardziej że wśród terenów rolnych takie drzewa są bardzo potrzebne, po to żeby mogły np. na nich zagnieżdżać się ptaki, które walczą z owadami i szkodnikami – tłumaczy.

Krok naprzód

Znany z działań ekologicznych radny powiatowy Szymon Bolik przyłączył się w pozyskanie drzew. W ich sadzenie zaangażował natomiast wychowanków z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, z którym jest związany zawodowo.

– Takie akcje jak ta mają w pewnym sensie uwrażliwiać, z jednej strony wychowanków, ale też przełożyć się na całe społeczeństwo – tłumaczy.

Zdaniem radnego, gdyby podobne przedsięwzięcia rokrocznie organizowały także placówki oświatowe przy wsparciu lokalnego samorządu, problem zalesienia gminy Pietrowice Wielkie byłby zażegnany. – To drobne kroki, które zmierzają w kierunku poprawy – akcentuje, podkreślając zaangażowanie w akcję: posła i wiceministra Michała Wosia, który pomógł pozyskać drzewa (koordynował to szef jego biura Szymon Szrot), Nadleśnictwa Rybnik, które przekazało sadzonki oraz firmy Danko, która umożliwiła nasadzenia na podległym jej terenie.

Jednocześnie Szymon Bolik wyjaśnia, że w planach, w miejscu nasadzeń, jest stworzenie ścieżki dydaktycznej na wzór tej, która kilka miesięcy temu powstała wokół stawów w Zielonym Centrum w Krowiarkach (więcej TUTAJ). W efekcie mają się tam znaleźć przede wszystkim tablice edukacyjne. Na realizację zadania jest plan sięgnięcia po środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Budowanie bioróżnorodności

– Cieszymy się, że takie akcje się dzieją – podkreśla Szymon Szrot. Tomasz Olszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik wyjaśnia natomiast, że miejsce, którym kieruje, posiada odpowiednią szkółkę, do zalesiania takich miejsc, jak to w Krowiarkach. Zaś Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, prowadzi szkółkę, z której drzewa sadzone są w lasach. Nadleśniczy wyjaśnia zarazem, że nowe nasadzenia są ważne m.in. z uwagi na budowanie bioróżnorodności. I wylicza, że wśród drzew zasadzonych w Krowiarkach znajduje się kilka gatunków, m.in. platany, dęby, klony, wiązy i lipy.

– Skaczę z radości po same chmury – uśmiecha się sołtys wioski Paulina Widok, która pomagała przy akcji nasadzeń. Jednocześnie, podobnie jak wójt Wawrzynek, zwróciła uwagę, że to działanie uzupełnia już wcześniej wykonane zadanie związane ze scalaniem gruntów. – To wspólna całość – podkreśliła.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego