Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Rybnicki szpital zaciska pasa. Wyłączono urządzenie do testów genetycznych

22.04.2021 12:38 | 0 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 12:46

Warte prawie milion złotych urządzenie stoi bezużyteczne, a szpital korzysta z prostych testów antygenowych. Wszystko przez pustki w kasie rybnickiego szpitala.

Rybnicki szpital zaciska pasa. Wyłączono urządzenie do testów genetycznych
GeneXpert kalifornijskiej firmy Cepheid (USA) to mercedes na rynku maszyn do testów. Urządzenie daje możliwość uzyskania wyników jednocześnie od 8 pacjentów, w czasie 1h, co umożliwia testowanie w kierunku koronawirusa ok. 100 – 150 pacjentów dziennie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, w kwietniu ubiegłego roku rybnicki magistrat przekazał 816 tysięcy zł dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w na aparaturę do przeprowadzenia testów na obecność wirusa. - Urządzenie do testów to system GeneXpert to najnowsza, dostępna wersja w konfiguracji 8-modułowej, co oznacza, że umożliwia jednoczesną diagnostykę 8 pacjentów i uzyskanie wyników w czasie 1 h (wraz z procesem przygotowania próbki). Oparty jest na wiodącej na świecie platformie diagnostyki molekularnej, a testy wykonywane są w systemie zamkniętym, zautomatyzowanym, integrującym oczyszczanie próbki, amplifikację kwasów nukleinowych oraz detekcję sekwencji docelowych uzyskanych za pomocą rekomendowanych przez WHO reakcji Real Time PCR. Wykrywa on obecność RNA samego wirusa, a nie, jak tzw. szybkie testy, przeciwciała IgG i IgM, przez co umożliwia prawidłową diagnozę chorego jeszcze w fazie wczesnej zakażenia CoViD19 – zachwalał dr n. med. Tomasz Kozioł, kierownik zakładu diagnostyki laboratoryjnej szpitala w Rybniku.

Co ważne, aparat może wykonywać testy nie tylko na obecność koronawirusa, ale w sposób automatyczny potrafi wykonywać analizy molekularne infekcji i mechanizmów odporności na wiele innych wirusów, takich jak zakażenia żółtaczką, wirusowe zapalenie wątroby, HIV i wiele innych (MRSA, VRE, KPC Clostridium difficile, Norowirusów, HPV, RSV, HBV ) oraz m.in. genów onkologicznych typu BCR-ABL.

Nie mamy pieniędzy
Jak się okazuje, drogie urządzenie nie jest wykorzystywane w rybnickim szpitalu, a próbki wożone są do Katowic. - Na terytorium Polski tylko jedna firma zajmuje się dystrybucją testów do urządzenia GeneExpert XVI. Firma ta, w związku z narastającym od listopada 2020 roku zadłużeniem WSS nr 3 w Rybniku za dostarczone wcześniej testy, odmówiła dalszych dostaw - wyjaśnia Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.15 kwietnia 2021 roku rybnicki szpital spłacił 120 000 złotych zaległości.

- Mieliśmy nadzieję, że spowoduje to odblokowanie dostaw testów i byliśmy gotowi resztę zaległości wynoszącą 836 000 złotych, spłacić w ratach. Firma zażądała jednak natychmiastowej spłaty całości zadłużenia, na co w chwili obecnej WSS nr 3 nie posiada środków. W efekcie szpital pozostał z urządzeniem i bez testów, które to urządzenie może obsługiwać. Dodam też, że firma ta wiele razy odmawiała udziału w ogłaszanych przez WSS nr 3 postępowaniach przetargowych - tłumaczy dyrektorka.

- Jeśli chodzi o kwestię płatności za testy, fakt, są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak więc szpital musi je zakupić z własnego budżetu i oczekiwać na przekazanie środków z refundacji. W przypadku firm dostarczających leki sytuacja wygląda tak, że akceptują one i rozumieją fakt późniejszego terminu płatności związanego z dynamiką przepływu środków pomiędzy NFZ i szpitalem - zgadzają bądź na układ ratalny, bądź opóźnienie terminu płatności. W przypadku firmy dostarczającej testy do urządzenia GeneExpert XVI od pewnego czasu takiego zrozumienia nie było - dodaje.

Zamiast urządzenia, testy antygenowe
W chwili obecnej proces testowania pacjentów zapewnia firma Gyncentrum z Katowic. Do szpitala dotarło też 300 testów antygenowych, które zostały tu skierowane za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z Agencji Rezerw Materiałowych. - Dla każdego kto zajmował się zarządzaniem oczywiste jest, że mając w bilansie bieżącym 21 000 000 złotych zobowiązań wymagalnych (a tyle miał na dzień 20.04.2021 WSS nr 3 w Rybniku), w pierwszej kolejności regulować należy zobowiązania zabezpieczone układami ratalnymi (w wypadku opóźnień mogą zostać zerwane) i te grożące zablokowaniem konta szpitala. W przypadku naszej placówki takie zobowiązania pochodzą sprzed kilku lat. Dodam, że jednym z większych układów ratalnych w zarządzanej przeze mnie placówce jest ten z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zaległości wynoszą 16 000 000 złotych. Od trzech miesięcy zadłużenie wobec ZUS się nie powiększa – płacimy na czas zarówno ratę układu jak i zobowiązania bieżące - mówi Ewa Fica.