Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Każdego dnia zaszczepią pół tysiąca górników

22.04.2021 10:55 | 2 komentarze | acz

W Polskiej Grupie Górniczej trwają przygotowania do szczepienia pracowników. Wybrano m.in. pięć lokalizacji (Mysłowice, Bieruń, Rydułtowy, Ruda Śląska, Radlin), w których każdego dnia zaszczepionych zostanie po 500 osób. Gotowy jest też system elektronicznej obsługi szczepień i szczegółowy harmonogram zapisów.

Każdego dnia zaszczepią pół tysiąca górników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polska Grupa Górnicza jako jedna z pierwszych w Polsce zgłosiła swój akces do rządowego projektu szczepień przeciwko koronawirusowi na terenie dużych zakładów pracy (to element planu przyspieszenia szczepień, ogłoszonego przez premiera pod koniec marca). Spółka zadeklarowała gotowość do przeprowadzenia akcji własnymi siłami i podkreśliła konieczność jak najszybszego zabezpieczenia górników przed groźbą zachorowania na Covid-19.

W piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego PGG wyjaśniła, że ze względu na specyfikę kopalń nawet restrykcyjne zasady prewencji zakażeń mogą okazać się nieskuteczne. Największym problemem jest zachowanie niezbędnego dystansu między pracownikami w takich miejscach, jak łaźnie, klatki szybowe, wyrobiska transportowe i przodki, gdzie praca wykonywana jest zespołowo, a odległości między górnikami są niewielkie. „Zmiana procedur, aby zwiększyć dystans, jest często niemożliwa lub mogłaby obniżać bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego, a przede wszystkim zatrudnionych w nim ludzi. Zaszczepienie się jest wiec jedynym sposobem zabezpieczającym wzajemnie pracowników przed zagrożeniem epidemicznym” – czytamy w liście PGG.

Z informacji ogłoszonych przez rząd w poniedziałek 19 kwietnia wynika, że pilotażowe szczepienia w największych spółkach będą mogły rozpocząć się już w pierwszej połowie maja (po podpisaniu stosownych umów i w miarę napływu do Polski szczepionek). Niezależnie od tego już teraz pracownicy PGG S.A. korzystać mogą indywidualnie z możliwości zarejestrowania się na szczepienie w terminach przyspieszanych obecnie dla poszczególnych roczników.

Podmiotem medycznym, który wykona szczepienia w PGG będzie Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, z którym ustalane są szczegółowe kwestie techniczne, związane m.in. z wymianą informacji elektronicznych między spółką a NFZ.

Informatycy górniczej spółki zmodyfikowali już internetowy Portal Pracownika i PGG jest gotowa do rozpoczęcia zapisów chętnych do szczepień. Portal umożliwi też łatwe wypełnienie dokumentów niezbędnych przy szczepieniu. System elektronicznej obsługi szczepień pozwoli na sprawny przepływ danych i kontrolowanie całego procesu.

Ostatecznie zdecydowano, że punkty szczepień w PGG S.A. mieścić będą się w pięciu lokalizacjach, gwarantujących łatwą dostępność dla pracowników w Mysłowicach, Bieruniu, Rydułtowach, Rudzie Śląskiej i Radlinie. W każdym z punktów pracować będzie 4-5 zespołów medycznych, z dzienną możliwością zaszczepienia około 500 pracowników.

PGG przygotowała też szczegółowy harmonogram szczepienia pracowników, który ruszy natychmiast po zatwierdzeniu przepisów o szczepieniach w zakładach pracy. Harmonogram przewiduje, że pierwsze dawki szczepionki podane zostaną siódmego dnia od uruchomienia procesu zapisów w Portalu Pracownika. Pracownik otrzyma m.in. SMS z terminem podania pierwszej dawki. Druga (w zależności od rodzaju szczepionki) będzie podana w określonym medycznie terminie. Akcja potrwa do zaszczepienia wszystkich chętnych.