Niedziela, 26 września 2021

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

Raciborska prawica nadal podzielona. Komu i za co dziękuje prezydent Polowy, a o kim milczy?

21.04.2021 22:59 | 9 komentarzy | żet

Prezydent Dariusz Polowy cieszy się na Facebooku pozyskaniem rządowego dofinansowania na remonty dróg w Raciborzu. Przy okazji dziękuje trzem osobom. W prezydenckim wpisie brak jednego nazwiska, co mówi więcej o lokalnej polityce niż tysiąc słów.

Raciborska prawica nadal podzielona. Komu i za co dziękuje prezydent Polowy, a o kim milczy?
Czasem to, czego się nie mówi jest ważniejsze od tego co się mówi. Na zdjęciu prezydent Raciborza Dariusz Polowy (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Premier, wojewoda i wiceminister

- Podziękowania dla Premiera Mateusza Morawieckiego, Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka oraz raciborzanina, Wiceministra Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego - pisze na Facebooku prezydent Raciborza Dariusz Polowy. W tych słowach wyraża wdzięczność za dofinansowanie przebudowy ulic Bema, Cecylii i Rodziewiczówny ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (zobacz również: Rząd przeznaczy 18 milionów złotych na remonty dróg w powiecie raciborskim).

Znamienne, że na liście osób, którym dziękuje prezydent Raciborza, nie ma pochodzącego z Raciborza wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. Myliłby się ten, kto uznałby to za zwykłe przeoczenie. Choć zarówno prezydent Polowy jak i poseł Michał Woś to ludzie prawicy, ich relacje nie są najlepsze.

Czubią się, ale się nie lubią

Już w kampanii wyborczej z 2018 roku Dariuszowi Polowemu bliżej było do ówczesnego posła PiS Czesława Sobierajskiego niż wiceministra Michała Wosia. Ten drugi wspierał Michała Fitę, który również ubiegał się o prezydencki fotel. Ostatecznie wygrał Polowy, a Fita został jego zastępcą. Początkowo, gdy wciąż wydawało się, że ten duet jest w stanie współpracować dla dobra miasta, Polowemu zdarzało się w publicznych wypowiedziach chwalić i dziękować Wosiowi, za co ten odpłacał się w podobny sposób. Gdy relacje Polowego z Fitą zaczęły się pogarszać, Polowemu i Wosiowi coraz trudniej było powstrzymać się od uszczypliwości.

Nie tak dawno wiceminister Michał Woś informując o przyznaniu Raciborzowi pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyraził nadzieję, że środki nie zostaną przeznaczone na "bubel" w postaci "lodowiska z dmuchanym dachem". Lodowisko tego typu zamierza wybudować w mieście Polowy. Dodajmy, że kilka miesięcy wcześniej prezydent Raciborza zaprosił posła do Raciborza na łyżwy. Zrobił to podczas tej samej konferencji, na której publicznie zwolnił Michała Fitę.

Coś większego

Żeby było jeszcze ciekawiej, wspomniany przez Dariusza Polowego wiceminister Paweł Jabłoński niedawno starł się w ogólnopolskich mediach z Michałem Wosiem. Potyczka była przedłużeniem sporu w obrębie Zjednoczonej Prawicy, który w ostatnich tygodniach rozgorzał na nowo wokół unijnego funduszu odbudowy. Paweł Jabłoński związany jest z PiS, natomiast Michał Woś to człowiek Solidarnej Polski. Pisaliśmy o tym tutaj: Iskrzy między wiceministrami z Raciborza. Woś i Jabłoński dolewają oliwy do sporu w Zjednoczonej Prawicy.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości