Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Na modernizację stadionu trzeba wydać miliony

27.04.2021 13:00 | 30 komentarzy | juk

Wodzisławscy urzędnicy szacują, że modernizacja stadionu może kosztować nawet 46 mln zł. – Czy koszt tej inwestycji nie jest zbyt duży jak na możliwości miasta? – pyta jeden z radnych.

Na modernizację stadionu trzeba wydać miliony
Modernizacja stadionu w Wodzisławiu może kosztować nawet 46 mln zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. W marcu trwał nabór wniosków do kolejnej edycji programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej pn. „Sportowa Polska”. Na jego realizację resort kultury i sportu zarezerwował ćwierć miliarda złotych. Z przedsięwzięcia mającego na celu wsparcie inwestycji w obiekty sportowe na terenie całego kraju nie skorzystał jednak wodzisławski samorząd. Jak tłumaczą urzędnicy, ze względu na brak stosownych dokumentacji technicznych oraz środków na wkład własny.

Pytania o infrastrukturę sportową

Sprawą zainteresował się radny Łukasz Chrząszcz, składając na ręce prezydenta interpelację. Na wstępie zauważył w niej, że infrastruktura sportowa w mieście jest w nie najlepszym stanie, a program i środki zdobyte w nim mogą pomóc na jej polepszenie. Dalej zapytał, czy magistrat wystąpił o dofinansowanie w ramach programu „Sportowa Polska” np. na budowę całorocznego krytego boiska trawiastego, remont boisk przyszkolnych, modernizację sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 10 lub którykolwiek etap remontu stadionu miejskiego. Nawiązał również do kosztów tej ostatniej inwestycji.

„Czy orientacyjny koszt modernizacji stadionu podany przez pana prezydenta na jednej z ostatnich sesji, a wnoszący około 46 mln zł, nie jest według pana zbyt duży jak na możliwości miasta?” – pytał w interpelacji radny Chrząszcz.

Wyjaśnienia dyrektora

Odpowiedzi radnemu udzielił dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu „Centrum” Bogdan Bojko. „Program „Sportowa Polska” jest ogólnie znanym programem wspierania rozwoju bazy sportowej. Corocznie miasto analizuje możliwość w nim uczestniczenia, a w przeszłości kilkakrotnie z niego korzystało – budowa boisk przyszkolnych przy ZSP nr l, budowa strzelnicy biathlonowej” zwrócił uwagę na początku. Dalej poinformował, że miasto rozpatrywało możliwość występowania w ramach programu na inne cele związane z modernizacją bazy sportowej, ale jednak zabrakło na te zadania funduszy jak i dokumentacji technicznych. Następnie dyrektor Bojko odniósł się do modernizacji stadionu miejskiego. Wyjaśnił, że obecnie trwają prace związane z tworzeniem dokumentacji technicznej tej inwestycji. Po jej wykonaniu jeśli założenia programu na to pozwolą, miasto będzie występować o środki na jej realizację. „Koszt modernizacji stadionu wskazany przez prezydenta wynika z zakresu prac związanych z przebudową stadionu. Zakres ten obejmuje ogólne zapotrzebowania środowiska sportowego i rekreacyjnego w tym zakresie. Ostateczny koszt będzie wynikał z dokumentacji technicznej, a wskazana kwota jest kwotą szacunkową wynikającą z badania rynku i realizacją podobnych przedsięwzięć w ubiegłym i bieżącym roku w naszym kraju” – wytłumaczył na koniec szef MOSiR-u.

(juk)