Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Deszcz i mróz zablokowały rozbudowę kanalizacji w Brzeziu

21.04.2021 18:30 | 1 komentarz | ma.w

Określana w Wodociągach Raciborskich mianem „odwlekanej” rozbudowa sieci kanalizacyjnej przy ul. Wiśniowej spotkała się z krytyką mieszkańców Brzezia. W imieniu mieszkańców sprawą zajęła się radna Anna Szukalska - szefowa klubu Niezależnych Michała Fity.

Deszcz i mróz zablokowały rozbudowę kanalizacji w Brzeziu
Radna Anna Szukalska interweniowała u prezydenta w imieniu mieszkańców Brzezia oczekujących na budowę kanalizacji.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radna wskazała, że brzescy raciborzanie czekają na podłączenie do kanalizacji od kilku lat. Sytuację zna wiceprezes miejskiej spółki wodociągowej Stanisław Janik, który ostatnio zapewnił radę miasta, że do wiosny inwestycja w dzielnicy zostanie zrealizowana. Jak jest stan faktyczny?

Prace związane z wykonaniem sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej dla nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Wiśniowej, tzw. bocznej jeszcze w marcu znajdowały się na etapie wyłonienia wykonawcy robót w trybie postępowania przetargowego. Potrzeba ogłoszenia przetargu zaistniała ze względu na brak technicznych możliwości wykonania inwestycji ze strony Wodociągów Raciborskich.

Jak podkreśla prezydent Raciborza Dariusz Polowy, planowany termin rozpoczęcia inwestycji – październik 2020 roku – został dochowany. Wodociągi Raciborskie rozpoczęły prace zgodnie ze zgłoszeniem robót do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Podczas prac wykopowych okazało się, że inwestycja nie jest możliwa do realizacji ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Na opóźnienie realizacji inwestycji wpłynęły zarówno warunki atmosferyczne jak i gruntowe. – Po wykopach można było dojść do wniosku, iż wskazany obszar charakteryzuje się trudnymi warunkami gruntowo-wodnymi i stanowi teren podmokły. Wysoki poziom wód gruntowych skutkuje zmianą technologii wykonania robót wykopowych – wskazał w odpowiedzi na interpelację radnej Szukalskiej włodarz Raciborza.

W 2020 roku suma opadów atmosferycznych dla Raciborza była prawie 1,6 razy większa niż w 2019 roku, a w stosunku do 2018 roku była prawie dwukrotnie większa. To oznacza, że poprzedni rok był rekordowym pod względem ilości opadów atmosferycznych na przestrzeni ostatnich lat. Do tych problemów doszły niskie temperatury zewnętrzne na początku 2021 roku, sięgające w Raciborzu –15 stopni Celsjusza. – Przy tak niskiej temperaturze zgrzewanie rur było niemożliwe – wyjaśnia D. Polowy.

Inwestycję wykonuje Budexim z Rybnika za ok. 200 tys. zł. Wybrano firmę posiadającą techniczne możliwości odwodnienia wykopów. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej ma się zakończyć w Brzeziu w połowie czerwca 2021 roku. Termin taki określono biorąc pod uwagę brak innych niesprzyjających czynników.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza