Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Europoseł Łukasz Kohut rozdawał w Raciborzu geszynki z Brukseli

17.04.2021 12:56 | 18 komentarzy | żet, ma.w

Żele antybakteryjne z imieniem i nazwiskiem europosła na etykiecie, a także gazety poświęcone deklarowaniu w spisie powszechnym przywiązania do śląskości - to gadżety, które europoseł Łukasz Kohut rozdawał w centrum Raciborza.

Europoseł Łukasz Kohut rozdawał w Raciborzu geszynki z Brukseli
Europoseł Łukasz Kohut.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborzanie, którzy w sobotnie popołudnie 17 kwietnia byli w okolicach raciborskiego rynku oraz dużego targu mogli otrzymać od europosła Łukasza Kohuta żel antybakteryjny oraz specjalne wydanie gazety "Ślůnski Cajtung", które zostało poświęcone Spisowi Powszechnemu oraz deklarowaniu śląskiej przynależności narodowej lub etnicznej.

Europoseł Łukasz Kohut w rozmowie z Nowinami zaznaczył, że nie namawia do deklarowania śląskiej przynależności narodowej lub etnicznej w Spisie Powszechnym, ale informuje, że jest taka możliwość. Dodał, że walczy o uznanie języka śląskiego za język regionalny, aby były pieniądze na rozwój śląskiej kultury.

- Zaznaczając śląską narodowość i język śląski w spisie na pewno my, jako politycy, będziemy mieli większy oręż do tego, żeby o ten język walczyć - powiedział.

Ł. Kohut prowadzi swoją kampanię w czasie weekendów. W zeszłym tygodniu odwiedził Tarnowskie Góry oraz Lubliniec. Europoseł przyznał, że Racibórz to dla niego szczególne miasto, bo przez dwa lata miał tutaj dziewczynę. - Bardzo lubię tu przyjeżdżać - dodał.

Pochodzący z Rybnika europoseł stwierdził też, że można dbać o region, zasiadając w Parlamencie Europejskim. - Zawsze pamiętam o tym, że pieniądze dla Śląska i dla województwa śląskiego są potrzebne. Dlatego wybrałem komisję badań naukowych i energii, pomimo, że to nie jest pierwsza dziedzina moich zainteresowań, ale wiedziałem, że trzeba tych pieniędzy na transformację energetyczną dopilnować - podkreślił.