Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Coraz więcej zajętych łóżek dla pacjentów. Trudna sytuacja na Śląsku

14.04.2021 10:41 | 0 komentarzy | acz

We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że w szpitalach przebywa 34 tys. 619 chorych z COVID-19, a 3 tys. 513 z nich jest podłączonych do respiratorów. Resort poinformował też, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 45 tys. 726 łóżek i 4 tys. 450 respiratorów. Oznacza to, że w skali kraju wolnych jest 11,1 tys. łóżek covidowych, czyli 24,3 proc. oraz 937 respiratorów, czyli 21 proc.

Coraz więcej zajętych łóżek dla pacjentów. Trudna sytuacja na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska komentując sytuację epidemiczną ocenił: "wydaje się, że szczyt zakażeń mamy już poza sobą. To był mniej więcej okres świąteczny, kiedy tych zakażeń było najwięcej w Polsce. Teraz, po dwóch tygodniach od tego szczytu, widzimy dużą liczbę osób, które są przyjmowane do polskich szpitali. Widzimy, że ten szczyt trzeciej fali, jeśli chodzi o szpitale, mamy w tej chwili".

Wiceminister wskazał, że w szpitalach przybywa pacjentów w coraz gorszym stanie zdrowia. "Polacy w okresie świątecznym nie zgłaszali się do szpitali (…). Myślę, że ten tydzień w dalszym ciągu będzie tygodniem dość trudnym dla polskiego szpitalnictwa, pacjentów codziennie przybywa" – dodał.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że bardzo trudna sytuacja pod względem zajętych łóżek covidowych nadal panuje na Śląsku. "Na bieżąco województwo stara się sobie radzić i ta skala relokacji z województwa śląskiego do innych województw jest już dużo mniejsza, bo mówimy tu już o trzech pacjentach na dobę, którzy są przewożeni do ościennych województw, kiedy jeszcze w ubiegłym tygodniu mówiliśmy o skali ponad 10 pacjentów" – przekazał Andrusiewicz.

Zaznaczył, że na Śląsku sytuacja jest trudna także pod względem zajętych respiratorów, choć w regionie powstają kolejne łóżka covidowe z respiratorami. W województwie przygotowano dotąd 5 tys. 408 łóżek tlenowych dla chorych na COVID-19 i 490 łóżek respiratorowych. Zajęte jest odpowiednio 86 i 93 proc. tych miejsc.

Choć liczba zakażeń, relokacji pacjentów do innych województw i wyjazdów karetek do chorych na COVID-19 w ostatnich dniach spada, to służby wojewody podchodzą do tych danych z dużą ostrożnością. "Najbardziej niepokojący jest obecnie deficyt miejsc respiratorowych, dlatego wciąż korzystamy z pomocy innych województw, które przejmują naszych chorych" – powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wolnych jest 745 łóżek tlenowych i 36 respiratorowych. Ostatniej doby 3 pacjentów trafiło do szpitali w woj. opolskim – w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. Na 673 wyjazdy zespołów ratownictwa medycznego 342 to wyjazdy do osób zakażonych koronawirusem.

W szpitalu tymczasowym w Katowicach leczonych było we wtorek 251 pacjentów, w tym 25 na respiratorach, a w drugiej takiej placówce w Pyrzowicach – 126 chorych, w tym 10 na respiratorach. Szpital w Pyrzowicach zbliża się do granicy swoich możliwości – maksymalna liczba chorych, jaką może przyjąć, to 144 osoby. (PAP)