Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wycinają na potęgę, ale dla dobra lasu

Pustynie nam zostaną zamiast lasów – alarmują lokalni miłośnicy przyrody obserwując działania w podraciborskich lasach, na terenie gmin Pietrowice Wielkie i Krzyżanowice. Mówią o makabrycznych widokach i apelują o wstrzymanie wycinek, dokonywanych przez nadleśnictwo z Rud. Tymczasem leśniczy uspokajają, że ciąć trzeba, żeby las przetrwał.

Wycinają na potęgę, ale dla dobra lasu
Lokalni miłośnicy przyrody apelują o wstrzymanie wycinek, dokonywanych przez nadleśnictwo z Rud

Karina Lassak, była sekretarz Gminy Rudnik, angażująca się chętnie w inicjatywy ekologiczne w powiecie (wspiera m.in. aktywistę Bogusława Siwaka w staraniach o utworzenie nowego parku miejskiego w Raciborzu) gościła na posiedzeniu komisji branżowej rady powiatu, by nagłośnić sprawę wycinek. Wpierw zainteresowała tematem wycinek radnego Szymona Bolika z Krowiarek, a następnie dotarła do przewodniczącego komisji Artura Wierzbickiego, znanego z ekologicznego zacięcia (interweniował m.in. w sprawie smogu przy ul. Bosackiej i problemów z działalnością przedsiębiorstwa przy ul. Cygarowej).

Makabryczny widok

Artur Wierzbicki zaprosił na zdalne obrady przedstawiciela Nadleśnictwa Rudy Raciborskie – zastępcę nadleśniczego Tomasza Pacię. Szef komisji pokazał gościowi oraz radnym dwa krótkie filmy wideo, nakręcone telefonem przez Karinę Lassak w miejscach wycinki drzew w rejonie Kornic oraz Tworkowa. Komentuje prezentowany materiał filmowy, mówiąc o pustyni i makabrycznym widoku.

Tomasz Pacia przyznał przed radnymi, że spotyka się często z tak prowadzoną narracją i rozumie, że dla kogoś niezorientowanego widok przypomina nieład, a nie zorganizowane działania nadleśnictwa. – To musi tak wyglądać na etapie cięcia drzew. Przypomina szaber – stwierdził na zdalnym posiedzeniu.

W odniesieniu do wycinki w Kornicach zauważył, że chodzi o teren zalesiony na obszarze 11 hektarów, a wycinka dotyczy 255 mkw. i 2825 m sześc. drewna. Wszystko co zostało tam zrobione pozostaje w zgodzie z planem urządzenia lasu (zatwierdzanym w ministerstwie środowiska), ustawą o lasach i programem oddziaływania na środowisko. Wycinka jest konieczna żeby zapewnić trwanie lasu. Około 20% stanu zadrzewienia wymienia się na młode nasadzenia, żeby młodsze pokolenie zapewniało przyszłość lasu. Tę jedną piątą powierzchni lasu wymienia się co 10 – 20 lat. Las bowiem dożywa śmierci terminalnej i tylko cykliczne odświeżanie drzewostanu pozwala mu trwać. – Inaczej drzewa usychają, a las znika. My temu przeciwdziałamy – stwierdził T. Pacia. Wspomniał przy tym o leśnej klęsce zamierania jesionów.

Gdy lasem steruje natura

Na obszarze, gdzie wskutek wycinki powstają luki, zostają nasadzone dęby, lipy, więzy i jawory. – I tak to robimy od wielu lat, cyklicznie co określony przedział czasu – podał radnym zastępca nadleśniczego. Odniósł się w ten sposób do sytuacji zaprezentowanej na filmikach K. Lassak z Kornic i lasu przy Urbanku. Na ziemi krzyżanowickiej dokonano redukcji drzewostanu sosnowego. W jego miejsce pojawią się gatunki liściaste. Pacia wskazał, że w rejonie Urbanka można porównać jak funkcjonuje las tworkowski, którym steruje natura (jest pod ochroną) i jak ten urządzany przez leśniczych. – Tam wejść nie można – zauważył.

Spacery leśnym duktem

Głos zabrała na posiedzeniu autorka przekazu o wycince drzew. Karina Lassak przyznała, że traktuje pobyt w lesie w kategoriach lokalnej turystyki. Od dziecka lubi spacery leśnymi duktami. W ten sposób doskonale zna lasy ze swojej gminy – w Częrwięcicach, Strzybniku czy Ponięcicach. Lassak ubolewa, że w miejsce wyciętych olbrzymów pojawiają się mierzące 40 cm sadzonki, które potrzebują dziesięcioleci, żeby las wyglądał jak przed cięciem. – Dla mnie to szok krajobrazowy – przyznała przed radą.

Tomasz Pacia chwalił panią Karinę za jej troskę o drzewa i przyznał, że śledzi jej aktywność w internecie. Uważa, że to dobrze, że tak zareagowała, bo skala wycinki musi wzbudzać kontrowersje. Mówił też, że okresowo w lasach następują klęski jak tegoroczna związana z jesionami, a wcześniej np. miało miejsce zamieranie świerków. Pacia wytłumaczył dlaczego nadleśnictwo decyduje się na tak małe sadzonki w miejsce wyciętych drzew. Decyduje o tym ekonomia. Stosowane sadzonki kosztują 70 groszy, a większe drzewka kilkadziesiąt złotych.

K. Lassak zauważyła, że drogi przy lasach, gdzie prowadzone są wycinki są niszczone przez ciężki transport wywożący ścięte drzewa. – Musimy je stamtąd wywieźć, nie zrobimy tego furmanką tylko musimy tirem. Jeśli dochodzi do uszkodzeń drogi przy transporcie, to naprawiamy je – zapewnił zastępca nadleśniczego.

(ma.w)

Ludzie

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

40 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~taksepisze (77.111. * .90) 02.05.2021 20:03

@062582656 (89.64. * .14) Jedyni prywatyzujący lasy w Polsce to leśnicy, bajkopisarzu. http://www.forest-monitor.com/pl/wyciekly-tajne-tasmy-dotyczace-prywatyzacji-lasow-panstwowych/

~062582656 (89.64. * .14) 29.04.2021 20:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wycinają,bo juz PO chciała Lasy Państwowe sprzedac obcym. teraz złodziej LP rządził i go musieli wyrzucic niedawno z posady pisowcy. W całym kraju jakis przekręt,bo drzewa wycinaja,a dziki niszcza co się da i nikt ich nie rusza. Zapewne jakis szumowski włąśnie się dorabia. ;-))

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .58) 27.04.2021 09:47
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .58) 27.04.2021 09:46
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .58) 27.04.2021 09:46
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .58) 27.04.2021 09:42

Pozyskują 40 mld kubików drewna, na potrzeby krajowe idzie (według wytrawnego znawcy tematów poniżej) 38,6 mln m3, ale, dla samozwańczych cenzorów, trzebież lasów w Polsce nie ma nic wspólnego z konsumpcjonizmem Polaków???
Pyszne rozumowanie. Już rozumiem obronę przez wymazywanie.

~taksepisze (77.111. * .188) 25.04.2021 20:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Lasy Państwowe produkują rocznie 40 mln m3 drewna, na eksport trafia +/- 1,4 mln m3, z tego do Ikei trafia niewielka część. Oczywiście, są krajowi producenci mebli dla Ikei. Jest duża "szansa", że w tym roku Ikea i Jysk nie kupią drewna i mebli z Polski wcale, ponieważ Lasy Państwowe lamią zasady FSC ( Forest Stewardship Council)Certyfikat jest przyznawany przez organizacje zainteresowane odpowiedzialną gospodarką leśną. FSC zabrania m.in. nielegalnego pozyskiwania drewna, degradacji lasów, a także wylesiania certyfikowanych obszarów. Cieszę się, że zacząłeś czytać, szkoda, że późno i z odwołaniem do starych artykułów. Zasada jest taka- najpierw czytamy, potem zabieramy głos w dyskusji, nie na odwrót, unikniemy g.....oburzy. EOT

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .141) 25.04.2021 15:53
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .141) 25.04.2021 15:52
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .141) 25.04.2021 15:50
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .141) 25.04.2021 15:46
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .54) 24.04.2021 15:43
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~taksepisze (5.184. * .239) 24.04.2021 12:23
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

@KUKUnaMUNIU Widzę, hipokryto, że Ty z ilości worków na odpady wywnioskowałeś, że za wycinką i demolką w lasach stoją "tipsiary i blachary" Ostro rozum pobłądził. Z moich obserwacji natomiast wynika, że tworzyw szt. nie robi się z drewna, podobnie butelek i puszek i związku nijakigo z lasami nie mają. Stosy worków najczęściej powstają przy wyjazdach z posesji z drogami wydzielonymi jako służebne dla posesji z nr od A do Z gdzie firmy odbierające odpady nie wjeżdżają (a powinny).

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .230) 23.04.2021 12:43
oceniono 4 razy
-4

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .230) 23.04.2021 12:39
oceniono 4 razy
-4

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

alexachililover 23.04.2021 11:46
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

@KUKUnaMUNIU dorabiasz sobie jakieś fantastyczne tezy jako dowody, potem je nadymasz jak balon wyolbrzymiając, a potem z nimi walczysz... kilkadziesiąt kubików ścieków na osobę? 10 worków na odpady? gdzie ty żyjesz, w jakiej "rzeczywistości"? Co to za urojony świat KUKUnaMUNIU?

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .230) 23.04.2021 10:11
oceniono 3 razy
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .230) 23.04.2021 10:09
oceniono 3 razy
-3

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .230) 23.04.2021 10:06
oceniono 3 razy
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~taksepisze (77.111. * .250) 22.04.2021 18:50
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

@KUKUnaMUNIU Nie żebym się czepiał, ale ...konsumerysta to obrońca praw konsumentów, czyli też i ty. Domyślam się, że chodzi ci o konsumpcjonizm i konsumpcjonistów. Cieszę się, że poznałem pierwszego antykonsumpcjonistę, który śpi na kupie liści w barłogu, czy w gawrze, zimą pali chrustem, chodzi w łapciach z łyka, zimą w walonkach wypchanych słomą, a swoje przemyślenia pisze tu na glinianej tabliczce siedząc na kamieniu przy lampce łojowej. Chwała ci!

~do_drzewo (83.26. * .198) 22.04.2021 08:33
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

lasy trwają od milionów i miały się dobrze bez nawiedzonych ekologów. Oto mój komentarz, dziękuję do widzenia.

~drzewo (83.26. * .112) 21.04.2021 23:10
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Lasy trwają od wielu milionów lat i miały się dobrze bez leśników. Oto mój komentarz, dziękuję do widzenia.

~Siepacz (94.254. * .80) 21.04.2021 19:32
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Za wycinanie lasów przez leśników pis może przegrać wybory.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .208) 21.04.2021 17:43
oceniono 5 razy
-3

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .208) 21.04.2021 17:41
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

~taksepisze (31.0. * .105) - polują, trują i tną, w swoich ikeach, rossmanach i tym podobnych centrach przerabiania przyrody na śmieci, przez blachary i konsumeryzm.

~taksepisze (77.111. * .191) 21.04.2021 17:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@ad_vocem satelita pokazuje jak obecnie wyglądają wycinki https://youtu.be/kXqgGyVYf6I

~op (91.192. * .86) 21.04.2021 16:43
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Szanowni leśnicy-róbcie swoje i nie przejmujcie się poniższymi wpisami ekoświrów

~ad_vocem (83.22. * .86) 21.04.2021 12:16
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Odkąd pamiętam lasy wycinali i jakoś wciąż są. Tylko kiedyś wszyscy nie chodzili do lasu ze smartfonami i nie robili fotek, które potem tysiącami wrzucają na Fb, przez co jest wrażenie, że dzieje się katastrofa. Porównajcie sobie liczby, czyli obszar wycinki w stosunku do całości. Fakty, a nie emocje.

~obrońcalasu (188.137. * .64) 21.04.2021 11:11
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

Wraz z rosnącą świadomością społeczną i zmianami mentalnościowymi skończy się też demolowanie lasów przez nadleśnictwa i wybijanie zwierzyny przez myśliwych. To tylko kwestia czasu. Opinia publiczna wymusi takie zmiany tak jak przeforsowano uchwałę antysmogową czy zakaz chowu klatkowego dla kur. To tylko kwestia czasu. Leśnicy - wiedzcie, że przegięliście. Nie szanujecie tego co zostało wam powierzone.

~taksepisze (31.0. * .105) 21.04.2021 09:25
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

@KUKUnaMUNIU możesz rozwinąć swoje genialne przemyślenia? Polują, czy tną tymi tipsami?

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .208) 21.04.2021 07:42
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

Nie leśnicy z myśliwymi, lecz konsumeryści z tipsiarami i blacharami niszczą polską przyrodę i krajobraz.

~NieNieNie (5.173. * .60) 21.04.2021 07:01
oceniono 13 razy
9
Zgłoś

Leśnicy wraz z myśliwymi niszczą polską przyrodę i krajobraz. Za to powinni być pociągnięci do odpowiedzialności. Szkoda że pozwala na to polski rząd. Zmiany powinny być wprowadzone jak najszybciej. Niestety do niszczenia lasów w Polsce przyczynił się pan Woś jako minister środowiska ( co wielokrotnie mu wypominały środowiska dbające o ochronę przyrody i lasów ), który usiłuje zawsze pozować na idealnego w jażdej roli i na każdym stanowisku.

~taksepisze (77.111. * .128) 20.04.2021 21:53
oceniono 13 razy
13
Zgłoś

@do_ponżej (83.26. * .198) większych bzdur dawno nie czytałem. Bażant jest nie jest ptakiem rodzimym, pochodzi z Azji, sprowadzony do celów łowieckich, źle znosi ostre zimy. Co do zajęcy i kuropatw, jak pisze PZŁ " Najważniejszymi przedstawicielami zwierzyny drobnej
w Polsce, biorąc pod uwagę wysokość odstrzału, były niegdyś dwa rodzime gatunki,
charakterystyczne dla naszego krajobrazu rolniczego – zając i kuropatwa. W latach 60. i 70. XX wieku pozyskiwano w Polsce do kilkuset tysięcy zajęcy i kuropatw rocznie. (tak, w tych czasach było też dużo lisów!) ". Spadek populacji kuropatw to zasługa rolnictwa, głównie stosowanie pestycydów (młode kuropatwy żywią się prawie wyłącznie owadami) Co do sikorki, to nie milutki ptaszek, tylko krwawy zabójca, zabija inne ptaki, nietoperze i gryzonie, poczytaj, warto. O sójce też głupoty napisałeś, ale szkoda miejsca, na pewno sięgniesz do literatury, żeby więcej bzdur nie pisać. A teraz o prawdziwych, jak ich nazwałeś "szczytowych drapieżnikach", czyli myśliwych. Jest ich 126,5 tys. zrzeszonych w 4691 kołach łowieckich. Zabijają rocznie 210 tys. saren, 95,5 tys. jeleni, 103 tys. bażantów i ok. 100 tys. innych ptaków. O dzikach nie wspomnę. W sumie rocznie zabijają ponad milion zwierząt. W tym roku w planie mają zabić 1,5 mln. Ubocznym skutkiem polowań jest kilka ton ołowiu w środowisku, kilku zabitych postronnych ludzi, postrzałki i padłe, zaginione zwierzęta.

~komme (188.137. * .64) 20.04.2021 18:44
oceniono 13 razy
11
Zgłoś

@83.26. * .198 to dzięki myślistwu i kłusownictwie ludzkość straciła wiele gatunków zwierząt. Przyroda sama sobie poradzi jeśli nikt nie będzie się do niej mieszał. Szczególnie ze strzelbą w ręku.

~komme (188.137. * .64) 20.04.2021 18:43
oceniono 13 razy
11
Zgłoś

Na zachodzie Europy odchodzi się od pewnego czasu od zalesiania tym samym gatunkiem jakiegoś obszaru. Świat idzie w kierunku lasów które są naturalne. Niech nadleśnictwa powiedzą prawdę, że wycinają aby zarabiać na drewnie, a nie takie cynizmy, że robią coś dla dobra przyrody. Niestety nie robią. Hodują drzewa i handlują drewnem, a nie zajmują się ochroną przyrody. A już największym skandalem jest Park Krajobranowy Rud Wielkich. Jak można wycinać taki starodrzew?

~Bawaria (5.183. * .176) 20.04.2021 16:39
oceniono 12 razy
12
Zgłoś

~do_ponżej (83.26. * .198)
Co ty gadasz, zwierzęta w lesie, to XXl wiek, teraz w lasach są motory i quady. To sobie możecie pooglądać.

~do_ponżej (83.26. * .198) 20.04.2021 13:33
oceniono 14 razy
-14
Zgłoś

Moim zdaniem ekolodzy robią swoim działaniem dużo więcej szkody niż pożytku idiotycznymi działaniami spowodują, ze za kilkanaście lat zające i bażanty, będziemy mogli oglądać tylko na zdjęciach, tak jak teraz kuropatwy. Lisy"u nas drapieżniki szczytowe" wyłapały większość bażantów i zajęcy i gdyby nie myśliwi, którzy corocznie wypuszczają kilkadziesiąt tysięcy młodych to już dawno by ich nie było. Kto widział kuropatwę? to też zawdzięczamy ekologom. To samo z drapieżnymi ptakami, sójki i sroki czym one się żywią, latem wybierają jajka i pisklęta sikorkom, kosom i innym owadożernym ptakom a nasi durni ekolodzy toczą wojnę z wszystkimi, którzy chcą ograniczyć populację drapieżników. A potem się dziwią, ze są plagi komarów i kleszczy. O to do czego doprowadza brak wiedzy i zacietrzewienie.

~KUKUnaMUNIU (193.200. * .16) 20.04.2021 11:29
oceniono 14 razy
8
Zgłoś

Wszystkim specom od "makabry" przypominam, że tak się objawia marnotrawne obracania badziewiami z Ikei oraz wszelki inny konsumeryzm. To nie pilarze wycinają drzewa, ale wasze ulubione / ukochane koncerny, aby zaspokoić wasz apetyt na coraz to nowe śmiecie. Przypomnij sobie to za każdym razem, jak wywalasz opakowanie w Mc albo pudło po kolejnych butach.

~kornik (195.66. * .10) 20.04.2021 09:56
oceniono 14 razy
10
Zgłoś

Teraz proszę zadać Lasom Państwowym pytanie ile lat ma mieć las żeby go nazywać lasem. I to samo pytanie ludziom. Jeśli co 10 lat wycinamy 20% lasu to po 30 latach nie będziemy mieć w Polsce 29% powierzchni lasów (jak się chwalą Lasy Państwowe) tylko 15%. Co już można zobaczyć na zdjęciach z góry na mapach w internecie. A Pan Leśniczy niech głupka nie zgrywa, bo chodzi właśnie o Plany Urządzenia Lasu - zatwierdzane w Ministerstwie, ale założenia do nich są tworzone przez niego a nie Ministra.

~niejestemrobotem (46.5. * .227) 20.04.2021 08:01
oceniono 12 razy
8
Zgłoś

Jeden obraz zastępuje tysiąc słów. Droga redakcjo, wyślij fotografa, niech udokumentuje tę makabrę.