Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Gmina z dotacjami dla wszystkich chętnych

15.04.2021 07:00 | 1 komentarz | art

Nie 100, ale wszystkich 272 wnioskodawców z gminy Mszana otrzyma prawdopodobnie dofinansowanie do wymiany starych kopciuchów na nowe źródła ogrzewania

Gmina z dotacjami dla wszystkich chętnych
Pod koniec stycznia w urzędzie przeprowadzono losowanie. Wszystko wskazuje jednak na to, że dzięki działaniom urzędników, ostatecznie wszyscy chętni otrzymają dotację
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MSZANA Pod koniec stycznia w Urzędzie Gminy w Mszanie odbyło się losowanie, kto otrzyma dotację na wymianę kotła. Losowanie było potrzebne, bo gmina zabezpieczyła na wymiany starych kopciuchów kwotę 500 tys. zł, co oznaczało, że z programu wymiany kotłów skorzystać może 100 właścicieli nieruchomości. Tymczasem złożono aż 272 wnioski. Wylosowano 100 szczęśliwców, reszta w wylosowanej kolejności trafiła na listę rezerwową. Już wtedy wójt gminy Mirosław Szymanek zapewniał, że postara się, by również osoby z listy rezerwowej otrzymały dotację.

– Spodziewaliśmy się dużej liczby wniosków, ale zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Zdajemy sobie sprawę, że wpływ na to mają przepisy uchwały antysmogowej, które obligują do wymiany najstarszych kotłów do końca bieżącego roku. Dlatego będę szukał możliwości finansowych na dodatkowe dotacje dla tych mieszkańców, którzy znaleźli się na liście rezerwowej. Będziemy na bieżąco przekazywać informacje w tej sprawie – zapowiedział w trakcie losowania Szymanek.

Wszystko wskazuje na to, że słowa dotrzyma, bo w marcu Rada Gminy w Mszanie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która jest częściowo umarzalna. Z pożyczki w kwocie 1 mln 300 tys. zł złotych, mają zostać pokryte wszystkie dotacje. – Już zostały podpisane umowy z pierwszą 100-ką mieszkańców, którzy w wyniku losowania znaleźli się na liście podstawowej. Na liście rezerwowej są 172 wnioski. Złożony przez gminę wniosek do WFOŚiGW o pożyczkę jest weryfikowany. Od tego tygodnia mieszkańcy z listy rezerwowej będą zapraszani telefonicznie do Urzędu Gminy celem podpisania umowy na dofinansowanie. Jeśli pojawią się rezygnacje, być może zostanie ogłoszony nabór dodatkowy – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.

(art)