Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Racibórz w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

11.04.2021 18:30 | 3 komentarze | żet

Racibórz znalazł się w niechlubnym rankingu miast charakteryzujących się największym zanieczyszczeniem powietrza. W 2020 roku jakość powietrza w naszym mieście nie spełniała zarówno norm WHO jak i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Racibórz w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy
Zdjęcie poglądowe (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W portalu Gazety.pl ukazał się artykuł pt. "Smog w Europie. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w polskim mieście". Redakcja portalu oparła publikację na badaniach opublikowanych w czasopiśmie Environmental Research oraz rankingu IQair, za który odpowiada szwajcarska firma specjalizująca się w systemach oczyszczania powietrza. W zestawieniu znalazły się miasta, w których norma zanieczyszczeń PM2,5 jest najbardziej przekroczona. Wśród europejskich miast na pierwszym miejscu znalazło się Orzesze w powiecie mikołowskim. 14. miejsce zajęła miejscowość Goczałkowice-Zdrój, 23. miejsce to Ksawerów, 37. miejsce - Racibórz, 38. miejsce - Bielsko-Biała, 40. miejsce - Zgierz, 44. miejsce - Olbrachcice, 49. miejsce - Dębica. W światowym rankingu prym wiodą miasta położone w Chinach, Indiach oraz Pakistanie. Całość dostępna jest TUTAJ.

W przypadku Raciborza średnioroczne stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu wyniosło 24,9 mikrogramów na metr sześcienny. Dane te pokrywają się z wynikami stacji monitorowania jakości powietrza, która działa w naszym mieście. Według jej wskazań średnioroczne stężenie pyłu PM 2.5 wyniosło w 2020 roku 25 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Dla porównania we wspomnianym wcześniej Orzeszu średnioroczne stężenie pyłu PM2.5 wyniosło 44 mikrogramy na metr sześcienny powietrza. 

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za stan pożądany i korzystny dla ludzkiego zdrowia, gdy średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2.5 nie przekracza 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (źródło: WHO). Według norm obowiązujących w Polsce, roczne stężenia pyłu PM2.5 nie powinno przekroczyć 20 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska).

Do źródeł emisji pyłów zawieszonych PM2.5 zalicza się spalanie paliw stałych, a także zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliwa w samochodach oraz działalność przemysłu. Naukowcy wskazują na zależność, jaka zachodzi pomiędzy ilością tych zanieczyszczeń a średnią długością życia mieszkańców danego miasta.