Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Dwie nowe nazwy ulic w Pszowie

09.04.2021 11:30 | 1 komentarz | AgaKa

Dwie ulice w Pszowie zyskały nową nazwę. Radni podjęli decyzję podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Dotychczasowa ulica Włodzimierza Majakowskiego zmieni nazwę na „gen. Józefa Hallera”, a ulica Komuny Paryskiej będzie ulicą Plebiscytową.

Dwie nowe nazwy ulic w Pszowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konieczność zmiany nazwy ulic została nałożona na samorządy zgodnie z ustawą dekomunizacyjną o zakazie propagowania m.in. komunizmu. W przypadku ul. Majakowskiego do Urzędu Miejskiego wpłynęła petycja mieszkańców, w której domagali się zmiany nazwy na „ul. gen. Józefa Hallera”. Z kolei w przypadku ul. Komuny Paryskiej przywrócono dawną nazwę, czyli „Plebiscytową”. Obowiązek zmiany nazwy dotyczy gmin, a nie mieszkańców i to właśnie na gminie spoczywa szereg obowiązków związanych ze zmianami.

Co z dokumentami?

Zgodnie z ustawą, w przypadku zmiany nazwy ulic nie ma obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Zmiana nazwy ulicy nie będzie rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres.

Koszty zmiany nazwy

Po stronie mieszkańców jest koszt zainstalowania na domu tabliczki z numerem porządkowym, która zawiera aktualną nazwę ulicy. Ponadto nie przewiduje się rekompensaty kosztów związanych ze zmianą pieczątek osobistych lub firmowych, wizytówek, szyldów czy też banerów. Miasto z kolei poniesie koszty wykonania i umieszczania nowych tabliczek informacyjnych oraz wprowadzania niezbędnych zmian w dokumentacji gminnej.