Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Polowy o rażącym naruszeniu przepisów przez rządzącą opozycję

Głowa miasta poinformowała w środę 7 kwietnia na zdalnej konferencji posesyjnej, że wstrzymano szereg wydatków samorządu, bo rada miasta podjęła bezprawnie uchwałę o zmianach w budżecie na 2021 rok. Włodarz zwrócił się o opinie do Regionalnej Izby Obrachunkowej i nadzoru prawnego wojewody śląskiego. Póki ich nie uzyska, póty nie będzie finansowania np. nauki pływania dzieci, remontów ulic Bema i Cecylii oraz chodnika na Dębiczu, a także dotacji dla LKS i projektów Inicjatywy Lokalnej.

Prezydent Polowy o rażącym naruszeniu przepisów przez rządzącą opozycję
Włodarz Raciborza Dariusz Polowy na posesyjnej konferencji z 7 kwietnia

Lista wstrzymanych wydatków jest długa, Dariusz Polowy wymienił na konferencji 17 punktów, które "zamrożono". Zdaniem włodarza i urzędowych prawników decyzja rady, istotnie modyfikująca projekt uchwały o zmianach w budżecie, bez zgody autora - prezydenta miasta, narusza ar. 233 pkt 3 ustawy o finansach publicznych. - Rada miasta nie ma takich kompetencji, nie może sama dokonywać zmian w budżecie miasta. Przyjmuje je albo odrzuca. To, co zrobiła na sesji to rażące naruszenie prawa - podkreślił D. Polowy. Wskazał też, że naruszono Statut Miasta, bo zmieniona uchwała nie miała opinii prawnej wymaganej przepisami.

Polowy skierował wniosek do RIO i prawników wojewody w tej sprawie. Zrobił to, bo jak tłumaczył, to prezydent odpowiada za realizację budżetu i musi reagować na bezprawne działania radnych. - Nie przyjmę do realizacji wytycznych, które budzą wątpliwości natury prawnej - podkreślił.

Więcej w materiale wideo z konferencji posesyjnej prezydenta Polowego (prowadziła ją Lucyna Siwek rzeczniczka magistratu).

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~razdwatrzy (91.197. * .183) 12.04.2021 07:22

Od kiedy to władza wykonawcza zastępuje sądowniczą i feruje wyroki, a raczej drukuje wyroki bez orzeczenia niezawisłego sądu ?co robią prawnicy prezydenta? dlaczego radni pozwalają prezydentowi bezkarnie pomawiać się w tak prymitywny sposób? bo to chłop jest od Gowina?

~wielkiecyce (169.57. * .105) 11.04.2021 11:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

KaliGula?
Maniakalny i cyniczny ,zawsze kręci coś na boku Namiętnie całuje rączki , fałszywy na każdym kroku. Owładnięty pomrocznością , medycyna zna przypadki , Że naturę psychopaty , można wyssać z mlekiem matki.

Nie zna faktów i przepisów, na przychylność ma sposoby, Naiwnym zaś populizmem wejść do każdej pragnie głowy.!! Pewność siebie nuworysza i dość marne wykształcenie Dają napęd do działania przez umysłu zaciemnienie .....

Ksenofobia, nacjonalizm i skłonności do zaprzaństwa!!
Szybka droga od prawicy, do prymitywnego draństwa.
Zawsze warto porozmawiać, bo nie koniec jeszcze meczu
Chociaż prawda Jego płaska, tak jak ziemia w średniowieczu!!!

Król bujdy dla ludu , wnet z tronu poleci Dobra zmiana ścina głowy i pożera swoje dzieci....

..
~poczta23 (159.8. * .183) 08.04.2021 11:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a co będzie jeśli RIO stwierdzi,że to radni mieli rację?

~Żal_patrzeć (178.43. * .106) 07.04.2021 23:07
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Przykre to. Pani Szukalska zdaje się jest prawnikiem. Jeśli RIO potwierdzi zarzuty prezydenta ci wszyscy radni powinni przeprosić mieszkańców i przestać się wygłupiać.

~macabra (83.10. * .14) 07.04.2021 22:08
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Rada nadaje się do domu wariatów. Opozycja równie destrukcyjna co ta w Warszawie.

~politycznyzanawca (46.204. * .170) 07.04.2021 21:22
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Michał Fita powinien być dumny za zafundowanie miastu takiej sytuacji. Niestety, ale to on odpowiada za takie a nie inne osoby wprowadzone do Rady Miasta i koalicję z tymi, których tak zawsze krytykował. Jestem na Was wkurzony bo na Was głosowałem, a Wy teraz wyprawiacie takie cyrki. Jak można być przeciwko nowelizacji opłat śmieciowych, boiska....Dramat

~grzeczna (10.0. * .233) 07.04.2021 17:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Współczuję miastu, mieszkańcom i Radnym, że mają do czynienia z takim "prezydentem"

~DyzmaNikodem (46.204. * .1) 07.04.2021 17:05
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

To najgorsza rada jaką mógł dostać Racibórz. Wszystko na NIE. Dzieci nie pójdą do żłobka, bo jakaś wariatka mówi NIE. Mogło być boisko, ale nie będzie, bo jakaś wariatka mówi NIE. Mogło być wiele rzeczy, ale nie będzie, bo jakaś wariatka jest ze wszystkim na NIE. Taka rada miasta.

~grzeczny (5.173. * .27) 07.04.2021 17:02
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Współczuję miastu, mieszkańcom i prezydentowi że są tacy radni.

~TylkoNiePoOczach (37.47. * .144) 07.04.2021 17:00
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Radni sami sobie ustalają prawo i nie myślą o konsekwencjach dla mieszkańców.