Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekogroszek – wydajność, zużycie, magazynowanie – i inne ważne sprawy

Ekogroszek to paliwo o rosnącej popularności. Sięgają po nie osoby o rozmaitych potrzebach grzewczych, pragnące ogrzać swój dom rodzinny lub miejsce pracy, którym zarządzają. Ekogroszek nadaje się do ogrzewania budynków różnej powierzchni oraz wielkości, a ponadto – jest niezwykle ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Jeśli interesuje cię temat ekogroszku – zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w problem jego zużycia. Poniżej opowiemy – jaka jest wydajność ekogroszku, jak wygląda jego regularne użytkowanie oraz jak należy go właściwie magazynować.

Ekogroszek – wydajność, zużycie, magazynowanie – i inne ważne sprawy
fot. materiały prasowe

Zużycie ekogroszku – najważniejsze sprawy przed zakupem

Ekogroszek jest paliwem o wysokim poziomie wydajności. Oczywiście, ilość uzyskanego ciepła, które będzie nadawać się do ogrzania domu, zależy nie tylko od wybranego paliwa, ale też od zastosowanego typu kotła. Zacznijmy jednak od omówienia samego ekogroszku.

Najbardziej wydajne rodzaje ekogroszku mają wartość opałową sięgającą nawet 30 MJ na kilogram paliwa. Jest to parametr bardzo wysoki, o wiele atrakcyjniejszy niż w przypadku pelletu lub brykietu. Jeśli do spalania ekogroszku zastosujemy kocioł automatyczny o najwyższej klasie – wówczas sprawność cieplna może nawet przekraczać poziom 90%. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zawartość wilgoci wynosi mniej niż 10 procent, dzięki temu – niemal cała masa wprowadzona do retorty ulega przemianie w energię cieplną.

Typowy piec na ekogroszek działa w trybach pracy lub podtrzymywania. Pierwszy uruchamia się, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu. Drugi – gdy właściwy poziom temperatury zostanie ponownie osiągnięta. Ilość zużywanego paliwa zależeć będzie oczywiście od stopnia izolacji domu, ilości kondygnacji, wysokości stropów oraz samej powierzchni.

Dobowe zużycie ekogroszku może się pod tym względem bardzo różnić. Słabo izolowane budynki wymagają zużycia nawet 60 kg paliwa w ciągu dnia. Przy lepszej izolacji ścian – można obniżyć zużycie ekogroszku do nawet 12-18 kg na dzień. Budynki izolowane grubą warstwą ochronną (zarówno wzdłuż ścian jak i dachu) można ogrzewać wykorzystując zaledwie ok. 10 kg paliwa dziennie.

Użytkowanie i magazynowanie ekogroszku

Używanie ekogroszku jest niezwykle łatwe. Wystarczy umieścić go w odpowiednim zbiorniku, skąd kocioł (za pomocą automatycznego podajnika) sam będzie pobierał właściwą ilość paliwa. Naszym zadaniem będzie co kilka dni uzupełniać zbiornik, by kocioł mógł dalej swobodnie pracować. Pod tym względem, obsługa kotłów na ekogroszek należy do najprostszych i najwygodniejszych.

Magazynowanie ekogroszku jest również dość proste. Polecamy oczywiście nabywać ekogroszek workowany, a nie luzem – który jest nie tylko łatwiejszy w przechowywaniu, ale również bezpieczniejszy z perspektywy nabywcy. Kupując ekogroszek w worku mamy pewność, że nie jest to paliwo podrabiane – na przykład zmieszane ze zwykłym, gorszej jakości miałem węgielnym.

Najlepiej przechowywać ekogroszek w kotłowni, w niedużej odległości od samego kotła. Ponieważ ekogroszek workowany nie wymaga zapewnienia specjalnych warunków atmosferycznych – możemy po prostu trzymać go ma podłożu lub na paletach. Warto wybierać przede wszystkim worki o pojemności 25 kg – są o wiele bardziej wygodne w obsłudze niż duże worki typu big bag – na przykład o pojemności jednej tony.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~panianna29 (188.146. * .85) 12.04.2021 11:59

Niby jeszcze sporo jest piców na ekogroszek, ale z czasem ludzie będą zmieniać je na inne bardziej ekologiczne. Ja wymieniłam kopciucha na kocioł gazowy warmhaus z oferty wentor. Była możliwość otrzymania dofinansowania to skorzystałam.