Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Godów i Mszana będą się transformować z Jastrzębiem

07.04.2021 13:00 | 1 komentarz | art

Jastrzębie-Zdrój, Mszana, Godów i Świerklany – te cztery gminy postanowiły połączyć siły, by – jak tłumaczą włodarze – transformacja była jak najkorzystniejsza dla naszego regionu.

Godów i Mszana będą się transformować z Jastrzębiem
Podpisanie listu intencyjnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

REGION Włodarze gmin Godów, Mszana, Świerklan i miasta Jastrzębie spotkali się 10 marca w Jastrzębiu, by uzgodnić i podpisać list intencyjny. Zamierzają wspólnie powalczyć o unijne środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. List podpisała prezydent Anna Hetman, wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek, wójt Godowa Mariusz Adamczyk i wójt Świerklan Tomasz Pieczka.

List zawiera deklaracje o wspólnych działaniach w zakresie przygotowania i realizacji kompleksowych projektów zmierzających do sprawiedliwej transformacji w kierunku osiągania wyzwań związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Sygnatariusze listu zadeklarowali zamiar współpracy w celu opracowania i realizacji kompleksowych projektów zmierzających do sprawiedliwej i zielonej transformacji na obszarze Jastrzębia-Zdroju, Godowa, Mszany i Świerklan, z możliwością oddziaływania na cały subregion. – Nasze gminy, podobnie jak cały region śląski czeka ogromna zmiana energetyczno-gospodarcza. Duże projekty zawsze mają większe szanse. Łącząc siły, zwiększamy szanse na pozyskanie środków zewnętrznych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – podkreśla prezydent Anna Hetman.

Atutem tych czterech samorządów jest dobre ich skomunikowanie i łącząca je autostrada A1. To zdaniem sygnatariuszy listu składa się na duży potencjał i możliwości zbudowania nowoczesnego centrum logistycznego z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi.

Ponadto 18 marca odbyło się spotkanie online sygnatariuszy listu intencyjnego oraz przedstawicieli Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. i Głównego Instytutu Górnictwa. Przedstawiciele tych podmiotów wyrazili zainteresowanie realizacją wspólnego projektu jako bardzo sensowną i zdecydowanie mającą szanse na pozyskanie funduszy zewnętrznych. – Oceniam jako bardzo pozytywny fakt powiększenia się grona partnerów wspólnego projektu o znaczące podmioty spoza samorządu. Konieczne jest znalezienie i szczegółowe określenia wspólnych mianowników i zaplanowanie dalszych działań – podkreślał na spotkaniu wójt gminy Mszana, Mirosław Szymanek.

Porozumienie pomiędzy gminami a pozostałymi zainteresowanymi podmiotami ma zostać podpisane w nabliższym czasie.

(art)