Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Pietrowice Wielkie zrezygnowały z opłaty za sprzedaż alkoholu

07.04.2021 18:30 | 0 komentarzy | mad

Właściciele lokali gastronomicznych z terenu gminy Pietrowice Wielkie mogą odetchnąć z ulgą. Radni podjęli uchwałę na ich korzyść.

Pietrowice Wielkie zrezygnowały z opłaty za sprzedaż alkoholu
Przewodniczący rady Pietrowic Wielkich Piotr Bajak (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na marcowej sesji rady gminy radni podjęli uchwałę w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie gminy Pietrowice Wielkie należnej w 2021 r. To więc ulga dla przedsiębiorców, którzy dotąd musieli płacić opłatę za sprzedaż alkoholu, choć w praktyce przez dużą część z powodu pandemicznych ograniczeń, nim nie handlowali.

– Opłata związana za sprzedaż alkoholu, jest opłatą, która jest nakładana z mocy prawa. Trudno więc nałożyć na kogoś opłatę, kto nie może świadczyć tej usługi, czyli nie może sprzedawać tego alkoholu, bo restauracja jest nieczynna – mówił przewodniczący rady gminy Piotr Bajak. Wyjaśnił, że zwolnienie obowiązuje do końca 2021 roku, nawet jeśli z czasem restauracje będą mogły oferować swoje usługi. Dodał, że to forma wsparcia, jaką samorząd udziela tym przedsiębiorcom, ale i rekompensaty za wcześniej poniesione przez przedsiębiorców koszty w tej kwestii.

Wiceprzewodniczącą rady Ilonę Gawlicę interesowało, czy jest opcja zwrotu pierwszej raty, jaką przedsiębiorcy ponieśli już w tym roku. Radna w odpowiedzi usłyszała, że nie ma takiej możliwości. Argumentowano, że zgodnie z ustawą jest możliwość jej zwrotu w chwili, kiedy zostałaby wniesiona jednorazowo; a w tym roku, jak podawano podczas obrad, żaden z przedsiębiorców kwalifikujących się do zwolnienia nie wniósł tej opłaty w takiej formie. – W tym roku wszyscy wnieśli tylko pierwszą ratę. Więc nie ma możliwości, żeby im ją zwrócić – usłyszała wiceprzewodnicząca Gawlica.Ludzie:

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie