środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Rada Raciborza: 5 godzin dyskusji nad jednym punktem i głosowanie wbrew prawu

31.03.2021 21:58 | 19 komentarzy | ma.w

Tak długo, od godz. 15.00 do 21.00 z dwiema przerwami po kwadransie, rajcy spierali się o proponowaną przez prezydenta Dariusza Polowego budowę sztucznej murawy przy ul. Srebrnej.

Rada Raciborza: 5 godzin dyskusji nad jednym punktem i głosowanie wbrew prawu
Magdalena Kusy wyłączyła się z głosowania nad zmianami w budżecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Choć włodarz usłyszał od opozycji, że temat lokalizacji na Zamkowej jest już nieaktualny i wszyscy są za budową takiego obiektu, to większości radnych nie odpowiada aktualny projekt - jedno nowe boisko na obiekcie Unii.

Dariusz Polowy zaproponował na marzec obszerny zestaw zmian w budżecie na ten rok. W swoich propozycjach zawarł m.in. podwyżkę urzędniczych płac, dotacje dla klubów sportowych, wydatki promocyjne Miasta, dodatkowe środki dla Arboretum Bramy Morawskiej, prace na drogach i budowę sztucznej murawy. Wszystkie uznał za "potrzebne na teraz, konieczne". Propozycję związaną z boiskiem prezydent zgłosił dopiero na sesji, bez przedyskutowania w komisjach, ale przypomniał, że postulował to już w projekcie budżetu 2021, ale opozycja ten punkt wykreśliła.

Rajcy z klubów "Razem dla Raciborza" i "Niezależni Michała Fity" nie chcieli się zgodzić na propozycję prezydencką, by budować boisko ze sztuczną nawierzchnią na obecnym stadionie Unii Racibórz. Koronnym argumentem była konieczna przy tym likwidacja boiska z trawiastą nawierzchnią.

Rajcy opozycji uznali, że chcą zaakceptować wszystkie propozycje Polowego poza tą dotyczącą boiska. Apelowali do włodarza o wycofanie tego punktu, ale ten odmówił.

Porównał sprawę boiska do gonitwy za króliczkiem, która trwa już 10 lat i nadszedł moment, że można go złapać, a rajcy znów chcą odwlec decyzję. Na argument o utracie zielonej murawy, którą miałaby zastąpić sztuczna, podał przykład z wyborem między remontowaniem starej łazienki i możliwością stworzenia całkiem nowej. - Co wtedy tracimy? - spytał z przekąsem. Kontrował go Michał Kuliga, twierdząc, że sprawa boiska to gorący kartofel, który podzielił radę, a D. Polowy wrzuca go na sesję celowo.

Radni próbowali przekonać włodarza, że na szali ma bogate zestawienie wydatków potrzebnych różnym grupom mieszkańców, a ryzykuje nimi, upierając się przy budowie boiska. Prezydent w odpowiedzi odwrócił pytanie, wskazując, że to radni mogą odpuścić w sprawie sztucznej murawy.

W końcu Henryk Mainusz zawnioskował, aby głosować zmiany w budżecie z wyłączeniem budowy boiska. Choć przed takim rozwiązaniem ostrzegał radca prawna Marek Harz, wskazując, że ten krok nie odpowiada obowiązującemu porządkowi prawnemu, radni klubów opozycji procedowali dalej.Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jarosław Łęski

Jarosław Łęski

Radny Miasta Racibórz

Zygmunt Kobylak

Zygmunt Kobylak

Radny Raciborza, prezes PTTK Racibórz