Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dlaczego Racibórz nie wdraża „strefy bez węgla”?

Jakie są losy raciborskich rozwiązań antysmogowych, wypracowanych przez komisję ds. czystego powietrza? – Chcieliśmy być pierwsi na Śląsku ze strefą bez paliw stałych, a jakoś przestaliśmy o tym mówić – dziwi się były prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Dlaczego Racibórz nie wdraża „strefy bez węgla”?
Radny Mirosław Lenk.

Poprzednik Dariusza Polowego na fotelu prezydenckim przypomniał na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej, że do tematu „strefy bez węgla” samorząd raciborski „zabierał się już 4 lata temu” a nic nie wie o bieżących działaniach w tej sprawie. Przed rokiem z magistratu wyszło stosowne pismo do marszałka województwa dotyczące raciborskiej inicjatywy, ale od tamtej pory nie było odzewu z Katowic. W październiku korespondencję ponowiono już jako stanowisko rady miasta.

Odważny i kosztowny

Z wiedzy urzędników wynika, że marszałek pracuje nad ewentualnymi zmianami w śląskiej uchwale antysmogowej. O podobne strefy jak w Raciborzu wystąpiły w międzyczasie Rybnik i Sosnowiec. Z kolei inne gminy chcą przedłużenia możliwości korzystania z pieców bezklasowych na swoim terenie. Chodzi też o dodatkowe warunki dla czekających na możliwość podłączenia się do sieci gazowej i późniejsze wymiany źródeł ciepła (także w Raciborzu dotyczy to części Miedoni i Markowic).

Mirosław Lenk uważa, że trzeba zadbać o losy „odważnego choć kosztownego programu dla Raciborza”. Jego realizację przewidziano na 8, może 10 lat. Radny z „Razem dla Raciborza” uważa, że czekanie na to, co zrobi województwo śląskie nie będzie w tym względzie korzystne dla Raciborza. – Na ile zabiegamy o tę sprawę u marszałka? – był ciekaw Lenk.

Poza kompetencjami

Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśnił, że Miasto, w sprawie strefy, już swoje zrobiło i ruch jest teraz po stronie władz województwa. Zauważył, że inne samorządy zabiegają o wydłużenia terminów wymiany pieców, ale może marszałek zdecyduje o odrębnych regulacjach dla gmin, które same wystąpiły o „strefy bez węgla”. – To jest aktualnie poza naszymi kompetencjami – oznajmił D. Konieczny.

Z jego wypowiedzią polemizował radny Lenk. Jego zdaniem Miasto Racibórz ma swoje prawa i powinno je egzekwować. – Powinniśmy wiedzieć na jakim to jest etapie u marszałka. Przed rokiem byliśmy pierwsi, a już jesteśmy wśród trzech miast i one chcą szybciej wdrażać swoje strefy. Jak będziemy nadal zwlekać, to miejmy nadzieję że znajdziemy się w gronie pierwszych 20 – 30 miast z takimi strefami. Przecież zamysł był inny – stwierdził M. Lenk.

Pandemia ich wstrzymuje

Wiceprezydent zadeklarował, że urząd skieruje do marszałka oficjalne pismo. – Chcieliśmy pojechać do Katowic, ale wyjaśniono nam, że aktualnie kontakt z marszałkiem jest wyłącznie w trybie zdalnym – zaznaczył Konieczny.

M. Lenk zauważył przy okazji, że samorząd nie jest teraz w stanie sprostać wymogom śląskiej uchwały antysmugowej i do końca roku pozbyć się w swoich zasobach najstarszych pieców. Z wyliczeń jakie dokonano w tej sprawie jeszcze za jego rządów wyszło, że potrzeba na ten cel od 60 do 80 mln zł.

To zmarnowany czas, to czekanie na ruch marszałka, ucierpiała na tym walka o raciborską uchwałę antysmogową. Teraz wiem, że sprawa się wlecze, bo UM się nie przypomina w Katowicach. Nie ma w tej sprawie telefonów, nie ma pism. Tymczasem w Raciborzu już mamy 33 dni z przekroczeniami norm zanieczyszczenia powietrza na 35 możliwych (stan na 24 marca – red.) – powiedział radnym na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej goszczący tam ekolog Bogusław Siwak.

(ma.w)

Ludzie

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rack (46.204. * .187) 31.03.2021 12:29

Może dzięki sadzy paskudne zające zmienią swoją barwę ;p

~Ekolog (195.164. * .110) 31.03.2021 10:40
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~zzzzzz (85.198. * .90) 31.03.2021 09:36

Bez węgla zacząć od PECów, przerobić wszystkie na gaz.

~elver (85.14. * .22) 31.03.2021 09:16

Proszę odtworzyć wystąpienia Wacławczyka, Dominiaka i Szczasnego sprzed 4-5 lat na komisjach i sesjach RM. Wtedy to był opór włodarzy miasta, teraz jak są u władzy to jest to kompetencja województwa. No żenujące. Dwa i pół roku tej władzy, dwa lata poprzedniej, to już ponad pięć lat wdrażania systemu "Racibórz bez węgla". Jak rozumiem zostały jeszcze trzy, cztery lata i Racibórz będzie wielki tj. bez węgla.

~Wegeta (5.184. * .48) 31.03.2021 07:09

Niektórym trudno zrozumieć podział kompetencji jaki istnieje między szczeblami samorządu.