Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Środki antykryzysowe: w jaki sposób MŚP utrzymują się na powierzchni w Finlandii

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają ważną rolę w życiu społecznym i gospodarczym każdego kraju, a Finlandia nie jest wyjątkiem. Wraz z pierwszą falą koronawirusa rząd, przy pomocy publicznych instytucji finansowych, uruchomił program dotacji dla firm dotkniętych ograniczeniami kwarantanny.

Środki antykryzysowe: w jaki sposób MŚP utrzymują się na powierzchni w Finlandii

Warunki otrzymywania dotacji

Finansowanie przedstawicieli fińskich MŚP jest realizowane przez banki. Ale gwarancje płatności są udzielane przez instytucje kredytowe, takie jak Finnvera i inne podlegające fińskiemu Ministerstwu Gospodarki. Według ekspertów portalu finansowo-analitycznego Laina Finance, w celu zapewnienia środków na transakcje o podwyższonym ryzyku, zobowiązania gwarancyjne państwa zostały zwiększone z 50% do 80%.

Ostatni program pomocy publicznej wygasł 26 lutego 2021 r. wraz z oficjalnym zakończeniem drugiego lockdownu. Kolejna ustawa proponująca przyznanie dotacji wpłynęła do parlamentu 17 marca i oczekuje obecnie na decyzję. Pomoc ta będzie miała na celu wsparcie tych organizacji, które podczas trzeciej kwarantanny straciły ponad 30% swoich zysków.

Przyznane dotacje są jednorazowe i nie podlegają zwrotowi. Przeznaczone są na:

  • średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające od 6 do 250 osób lub więcej, których roczny obrót nie przekracza 300 mln euro;
  • małe firmy zatrudniające 1-5 osób, z wyłączeniem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • indywidualnych przedsiębiorców, którzy otrzymali po 2000 euro od gmin.

Przedstawiciele MŚP mogą również liczyć na pożyczkę na korzystnych warunkach, nawet bez zabezpieczenia, na okres do 6 lat.

Sytuacja na świecie

Władze wielu krajów zajmują się problemem wspierania MŚP. Na przykład w Polsce od początku pandemii ruszył program społeczny Tarcza 2.0, dzięki któremu mikro-małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymywały dotacje, a płatności za nie zostały ostatecznie anulowane przez państwo. Początkowo funduszowi przydzielono budżet w wysokości 8,4 mld euro, ale na początku 2021 roku przeznaczono dodatkowy 1 mld euro. Kwota wsparcia zależna była od wielkości spadku przychodów i wyniosła: 18 tys.zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30–60%, 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60%, zaś maksymalna kwota subwencji wyniosła 324 tys. zł z  możliwością jej umorzenia w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 roku.

Na Białorusi wsparcie państwa jest więc przeznaczone dla przedsiębiorców indywidualnych, których dochody nie przekraczają 416 tys. rubli w 2020 r. oraz mikroorganizacji o obrotach do 3 mln 47 tys. rubli.

Podobna praktyka z powodzeniem jest stosowana na terytorium innych państw. Na przykład w Rumunii rząd opracował również programy finansowania mające na celu ustabilizowanie MŚP i przedsiębiorstw typu start-up. W Wielkiej Brytanii przyznano wsparcie finansowe w wysokości 330 miliardów funtów, a Niemcy uruchomiły program antykryzysowy o wartości 156 miliardów euro.

Okres powrotu do stabilizacji będzie się różnił w zależności od kraju. Według ekspertów laina-finance.fi, mechanizmy wsparcia będą działać szybciej w małych i ustrukturyzowanych firmach. Sytuacja będzie trudniejsza w przypadku dużych przedsiębiorstw.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].