środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

List otwarty do Prezydenta Wodzisławia Śląskiego

28.03.2021 19:00 | 159 komentarzy | red

"Czasem żartuję nawet, że prawdziwy Mieczysław Kieca został porwany przez kosmitów, a na stanowisku zastępuje go wyłącznie sobowtór, ponieważ nie chce mi się wierzyć, że ten młody chłopak, który miał tyle chęci i pomysłów, po prostu blefował" - pisze w liście otwartym do Prezydenta Wodzisławia Śląskiego mieszkaniec miasta. 

List otwarty do Prezydenta Wodzisławia Śląskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szanowny Panie Prezydencie!

Jako rdzennemu wodzisławianinowi przykro mi się patrzy na kondycję współczesnego miasta, a niestety pomimo wielu Pańskich obietnic i piętnastu lat prezydentury kondycja ekonomiczna Wodzisławia Śląskiego wcale nie uległa polepszeniu. Nastała pora, by poruszyć kilka problemów związanych z Wodzisławiem Śląskim i Pańską prezydenturą.

Z uwagą przeczytałem Pański list do prezesa Wydawnictwa Nowiny z 26 lutego 2021 r. Z góry uprzedzam, że nie znam ani Pana Arkadiusza Gruchota ani Pana Dezyderiusza Szwagrzaka i nie chcę bronić tych Panów gdyż są to dorośli ludzie. Pański list jednak nie dał mi spokoju i postanowiłem odpowiedzieć na niego nie w kontekście dwóch przytoczonych powyżej Panów, ale w Pańskim kontekście Panie Prezydencie. Napisał Pan, że „najpierw ze zdziwieniem, a później ze zniesmaczeniem” przyjął wtorkowy komentarz Redaktora Gruchota i trafił Pan w punkt ponieważ zdziwienie i zniesmaczenie Panie Prezydencie są to bardzo trafne słowa i muszę przyznać, że podzielam je razem z Panem. Z tą różnicą, że moje zdziwienie i zniesmaczenie nie dotyczy artykułu dziennikarza tygodnika Nowiny Wodzisławskie, tylko Pańskiej prezydentury.

15 długich lat

Gdy chodzę po współczesnym Wodzisławiu przecieram oczy ze zdumienia, bo nie chce mi się wierzyć, że między 1975 a 1992 rokiem Wodzisław Śląski był miastem, które nie zeszło poniżej stu tysięcy mieszkańców, a ze swoim zapleczem ekonomicznym było jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na czechosłowackim pograniczu. Oczywiście jego żałosny upadek i całkowita likwidacja przemysłu nie stanowią Pańskiej winy, ale obecny stan współczesnego Wodzisławia już jak najbardziej tak, i to z jednego konkretnego powodu. Rządzi Pan tym miastem Szanowny Panie Prezydencie od 2006 r. W momencie gdy piszę te słowa to już piętnaście długich lat. Przez ten okres czasu, przez te piętnaście lat nie zrobił Pan nic, dosłownie nic, by w jakikolwiek sposób polepszyć jego kondycję ekonomiczną. Z resztą wyniki opublikowanej ankiety bardzo dobitnie to podkreślają. Jak wiadomo ponad 57% respondentów chce się wyprowadzić z rządzonego przez Pana miasta. A wie Pan dlaczego ? Ponieważ współczesny Wodzisław to wyludniona i opustoszała rudera, wewnątrz której podejmuje się wyłącznie prace o charakterze kosmetycznym i naprawczym inwestując w te nieruchomości, które z remontem nie mogą już dłużej czekać. Oczywiście wyremontowane budynki jak dworzec kolejowy, Pałac Dietrichsteinów, czy kamienice przy ulicy Kościelnej bardzo pięknie wyglądają. Nawet Karuzelę, która jest w rzeczywistości prostym pasażem handlowym należy zapisać na Pański plus. Problem tylko w tym Panie Prezydencie, że inwestycje te w niczym nie przyczyniają się do polepszenia kondycji ekonomicznej mieszkańców, ponieważ jak już pisałem mają one charakter kosmetyczno-naprawczy. Z resztą przykładów jest więcej. Wybudował Pan tak zwany Mały Rynek, który ostatecznie niczego nie zmienił prócz tego, że wydano na niego pieniądze. Oczywiście estetyka jest bardzo ważna, ale to co dzisiaj decyduje o rozwoju miast i regionów, to technologie oraz innowacje. Z resztą przykłady świadczą o tym dobitnie. Wałbrzych i Mielec były w latach dziewięćdziesiątych miastami wielkiego kryzysu. Zdawało się już wówczas, że znalazły się w zapaści, która nigdy się nie odmieni. Dzisiaj są to miasta, które patrzą w przyszłość ponieważ nie tylko odrobiły zaległości, ale bardzo gwałtownie nadrobiły stracony czas. Dla Wodzisławia Śląskiego tymczasem czas się zatrzymał gdzieś w 2001 r., kiedy już po odłączeniu wszystkich przemysłowych dzielnic wygaszono nam kopalnię i jak dzieci we mgle do dziś nie wiemy co robić dalej. Wtedy jednak po nieudanej prezydenturze Pana Adama Krzyżaka antidotum na wszystko wydawał się mieć młody chłopak pełen energii i zapału, który nazywał się Mieczysław Kieca.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.