Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Nowe życie w starym miejscu. Plac reprezentacyjny w Parku Zdrojowym

19.03.2021 09:09 | 0 komentarzy | AgaKa

Park Zdrojowy już niedługo stanie się miejscem aktywizacji społeczno-gospodarczej jastrzębian. Nie będzie już zrujnowanego placu pełniącego rolę parkingu, nieopodal pomnika ofiar Marszu Śmierci. Będzie tam plac reprezentacyjny otoczony wodnymi kaskadami. Park Zdrojowy będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość dopełni nowoczesny system oświetlenia nadający temu miejscu niezwykły klimat. A pomnik ofiar Marszu Śmierci zostanie wyremontowany.

Nowe życie w starym miejscu. Plac reprezentacyjny w Parku Zdrojowym
Nie podlega wątpliwości, że ta przestrzeń publiczna wymagała od dawna kompleksowego zagospodarowania. W drodze przetargu wyłoniono wykonawcę robót. Została nim spółka Garden Designers Derkacz i wspólnicy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Teren parkingu, do którego tak przyzwyczajeni są jastrzębianie, de facto jest częścią parku i nigdy ani historycznie, ani w planach architektonicznych nie był przeznaczony do pełnienia takiej funkcji. Naturalne stało się, że wraz z kompleksową modernizacją Parku Zdrojowego, chcemy go uporządkować i przywrócić mu dawny blask. Stąd też plan budowy placu reprezentacyjnego - miejsca przyjaznego mieszkańcom i funkcjonalnego – tłumaczy prezydent Anna Hetman.

W ramach zadania zaplanowano przebudowę istniejącej drogi dojazdowej do Domu Zdrojowego, budowę placu wraz z jego odwodnieniem, schodów terenowych, fontann terenowych na skarpie, przebudowę napowietrznej linii telekomunikacyjnej na podziemną, przeniesienie w inną lokalizację istniejącej stacji transformatorowej, budowę siedzisk, wymianę tablicy upamiętniającej miejsce męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau, budowę nowoczesnego oświetlenia placu, a także wykonanie nasadzeń nowej roślinności, zgodnie z wytycznymi służb konserwatorskich. Całość będzie kosztowała prawie 5 mln 478 tysięcy zł.

Budowa placu reprezentacyjnego nie sprawi jednak, że w Zdroju zabraknie miejsc parkingowych. Przy ulicy Witczaka powstaną nowe miejsca parkingowe. Obok nowych budynków TBS-u docelowo powstanie 50 miejsc postojowych a po stronie parku oraz w rejonie basenu kolejnych ponad 100. Ponadto w dzielnicy Zdrój znajdują się już miejskie parkingi oraz lokalizacje, w których możliwa jest budowa kolejnych miejsc postojowych (w rejonie dworca autobusowego przy ul. Broniewskiego oraz w ciągu ulicy 1 Maja). W tych miejscach zostanie stworzone więcej miejsc postojowych, niż znajduje się obecnie na nieutwardzonym parkingu.