Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

14 milionów na czyste powietrze w Jastrzębiu-Zdroju

18.03.2021 11:37 | 0 komentarzy | AgaKa

Jastrzębie-Zdrój od lat walczy o poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Od 2016 roku na ten cel do mieszkańców trafiło łącznie prawie 14 milionów złotych.

14 milionów na czyste powietrze w Jastrzębiu-Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najskuteczniejszym sposobem jest wymiana „kopciuchów” na nowe kotły lub urządzenia wytwarzające zieloną energię.

- Dzięki tym środkom pozbyliśmy się już około 1200 starych kotłów. Jak na miasto liczące niespełna 90 tysięcy mieszkańców to bardzo dobry wskaźnik. Sumy mówią same za siebie. Poziom zaangażowania Jastrzębia w działania proekologiczne jest bardzo wysoki, nawet w porównaniu z dużo większymi miastami – komentuje Robert Cichowicz, II zastępca prezydenta miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

W latach 2016-2020 miasto przekazało mieszkańcom ponad 9,5 miliona złotych na dotacje do wymiany kotłów i zakupu urządzeń do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. W tym roku przeznacza na ten cel kolejne 4 miliony. Początkowo na dotacje w 2021 roku przewidziana była pula 3 milionów złotych. Zainteresowanie jest jednak tak duże, że miasto postanowiło zwiększyć te środki o kolejny milion. Do tej pory w 2021 roku jastrzębianie złożyli już 516 wniosków na zakup i montaż urządzeń grzewczych i 100 wniosków na montaż urządzeń OZE – paneli fotowoltaicznych, rekuperatorów czy pomp ciepła.

– Dzięki tym rozwiązaniom ograniczamy emisję w okresach letnich – mówi Robert Cichowicz. - W ubiegłym roku rozszerzyliśmy swoje działania w zakresie edukacji ekologicznej poprzez dofinansowanie do instalacji retencjonowania wody opadowej, którą później można wykorzystać w okresie suszy. Dotujemy tzw. Retencję i ten program cieszy się coraz większą popularnością – dodaje zastępca prezydenta.

Do wymiany pozostało jedynie około 300 najstarszych kotłów – tak wynika z inwentaryzacji źródeł ciepła, która była jednym z wymogów „uchwały antysmogowej”. Z raportu przygotowanego przez Fundację 360! wynika, że Jastrzębie-Zdrój było jedynym miastem Subregionu Zachodniego, które przeprowadziło pełną inwentaryzację urządzeń grzewczych.