Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Szkoła przestanie kopcić

16.03.2021 13:00 | 0 komentarzy | art

Jeszcze w marcu Urząd Gminy w Godowie powinien ogłosić przetarg na kompleksową termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Gołkowicach.

Szkoła przestanie kopcić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GOŁKOWICE Szkoła Podstawowa to jeden z dwóch obiektów, na które gmina pozyskała dofinansowanie w łącznej kwocie nieco ponad 3 mln zł – drugim jest budynek dawnego ośrodka zdrowia w Godowie.

Z tej sumy 2,44 mln zł zostanie przeznaczone właśnie na termomodernizację szkoły. Cały koszt prac związanych z termomodernizacją placówki oświatowej szacowany jest na kwotę około 4 mln zł. – W ramach termomodernizacji przeprowadzimy również remont wnętrz w starej części szkoły, łącznie z wymianą instalacji wodnych, kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.

Czy to oznaczać będzie, że przez pewien czas ze szkoły nie będą mogli korzystać uczniowie?

– Chcemy przetarg rozstrzygnąć w kwietniu, a w maju rozpocząć pierwsze prace budowlane, takie które nie będą kolidować z nauką uczniów. W wakacje zajmiemy się wnętrzami, a po wakacjach resztą prac, które nie będą kolidować z nauką. Remontem w środku moglibyśmy się zająć wcześniej, przesuwając uczniów klas 1-3 do dawnej części gimnazjalnej, ale musielibyśmy mieć pewność, że przed wakacjami do szkoły nie wróci pozostała część uczniów. Tej pewności jednak nie mamy i nie możemy ryzykować, że w razie decyzji o powrocie reszty uczniów do szkół, zabraknie nam przez remont w Gołkowicach miejsca – tłumaczy wójt.

W ramach zadania zlikwidowany zostanie stary piec węglowy. Szkoła przejdzie na ogrzewanie gazowe. Kopcący niekiedy czarnym dymem komin szkoły w Gołkowicach drażnił część mieszkańców. Wójt przyznaje, że gmina była nazywana największym trucicielem w Gołkowicach. – W ostatnich latach dodajemy do opału sorbentu, więc się już tak nie dymi. Ale cieszę się, że w kolejnym budynku gminnym przechodzimy na bardziej ekologiczne ogrzewanie – mówi wójt Adamczyk.

(art)