Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Zaprojektują nową bibliotekę w miejscu dawnej łaźni

14.03.2021 07:00 | 5 komentarzy | ska

Inwestycja związana z zagospodarowaniem budynku byłej łaźni kobiecej kopalni Anna wraz z terenem przyległym nabiera kształtów. Burmistrz zlecił wykonanie projektu rewitalizacji.

Zaprojektują nową bibliotekę w miejscu dawnej łaźni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PSZÓW Przypomnijmy, że miasto zdecydowało o przeniesieniu środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 8 mln zł z przedszkola na stworzenie nowej biblioteki w obiekcie po kopalni, co obecnie jest pilniejszą potrzebą w mieście. Informacja w tej sprawie została wysłana wraz z listem przewodnim wojewody do Kancelarii Premiera RP. Choć oficjalna odpowiedź jeszcze nie wpłynęła do miasta, a zważając na fakt, że wykorzystanie środków z RFIL powinno nastąpić do końca 2022 roku, urzędnicy przystąpili do działania. W wyniku zapytania ofertowego wybrali wykonawcę dokumentacji projektowej dla nowej biblioteki oraz jej otoczenia.

Dokumentacja projektowa będzie kosztować dokładnie 52,7 tys. zł. Ma być gotowa do czerwca bieżącego roku. – Po otrzymaniu dokumentacji chcemy niezwłocznie ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji, bo czasu jest niewiele – mówi Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa. Projekt rewitalizacji wykona firma CENTRBUD, której właścicielka pani Ksenia Helis pochodzi właśnie z Pszowa. To dodatkowy atut, bo jako mieszkanka zna lokalne potrzeby i oczekiwania. Mimo tego urzędnicy zorganizowali również spotkanie z lokalnymi architektami z różnych firm, w celu zebrania ich propozycji i sugestii w temacie zagospodarowania terenu wokół biblioteki. – Pojawiło się wiele ciekawych pomysłów, które zostały przekazane wykonawcy projektu. To m.in. czytelnia pod chmurką i nawiązanie obejścia biblioteki do czytelnictwa – podkreśla wiceburmistrz.

Przypomnijmy, że według planów w miejscu starej łaźni kobiecej ma powstać nowoczesna biblioteka w industrialnym stylu. Zachowana zostanie maszyna wewnątrz budynku, a wraz z byłą łaźnią zagospodarowane zostanie też obejście budynku i szyb „Jan”, na którym ma powstać platforma widokowa. Warto dodać, że miasto znalazło też wspólny cel ze Stowarzyszeniem Sympatyków Byłej Kopalni Anna w zakresie przystąpienia do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Stowarzyszenie wystosowało w lutym do radnych propozycję wpisania szybu „Chrobry I” na listę Szlaku Zabytków Techniki, co na pewno otworzyłoby przed Pszowem nowe możliwości rozwoju. Jak podkreślają w urzędzie pomysł jest zbieżny z planami Rady Miejskiej dotyczącymi sposobu udostępnienia terenu mieszkańcom miasta. W urzędzie miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia, na którym uzgodniono podjęcie wspólnych działań, które w przyszłości pozwoliłyby wpisać budynek maszyny wyciągowej Szybu „Chrobry” do Szlaku Zabytków Techniki a także umożliwiły wszystkim zainteresowanym zwiedzanie budynku. Być może już niedługo na mapie powiatu powstanie nowy cel turystyczny a Pszów stanie się współgospodarzem Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki.

Szymon Kamczyk