Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Krzyżanowice muszą walczyć z depopulacją. Postulaty radnego Huptasia

05.03.2021 12:30 | 5 komentarzy | mad
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 12:48

Oliwer Huptaś, radny opozycyjny z Krzyżanowic chciał w trakcie sesji przedstawić temat dotyczący propozycji rozwoju demograficznego. Do głosu jednak nie został dopuszczony, bo jak tłumaczył przewodniczący rady Brunon Chrzibek, najpierw z tematem sam się musi zapoznać, a później sprawa może być procedowana. – Ograniczane są nasze prawa – nie zgadzał się z decyzją inny radny, kolega klubowy radnego Huptasia. – Mówienie o tym, że my jesteśmy w jakiś sposób ograniczani, jest nie w porządku – odparł z kolei rajca z komitetu wójta.

Krzyżanowice muszą walczyć z depopulacją. Postulaty radnego Huptasia
Przewodniczący rady Brunon Chrzibek, radny Oliwer Huptaś.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bez możliwości dyskusji

Do dyskusji dołączył radny Roman Kaczor (w radzie wypełniając mandat z komitetu wójta). – Jako członek tej rady nie czuję się w żaden sposób ograniczany. Zgodnie ze statutem gminy i z ustawą o samorządzie gminnym radni mogą składać interpelacje; to powinny być krótkie informacje i zapytania na dany temat – powiedział radny. Przypomniał, że dzień wcześniej na komisji umówiono się z radnym Huptasiem, że rano następnego dnia – czyli w dzień sesji – rajcy poznają temat prezentacji. I pod warunkiem, że ta będzie około 5-minutowa, to zgodzą się na jej zaprezentowanie. – Z tego, co się dowiedziałem dzisiaj, do godzin popołudniowych tego tematu nie chciał pan przedstawić. Dowiedziałem się o nim dopiero teraz. Mówienie o tym, że my jesteśmy w jakiś sposób ograniczani, jest nie w porządku. W jaki sposób mamy teraz rozmawiać na temat, do którego pan radny Huptaś jest przygotowany, bo robi prezentację, skoro my ten temat poznaliśmy dosłownie przed kilkoma minutami – kontynuował radny Kaczor. W jego ocenie klub radnych mógłby się zwrócić do przewodniczącego danej komisji stałej, której ten temat dotyczy i wówczas wspólnie na tym posiedzeniu przedyskutować tę tematykę. – I potem ewentualnie mógłby ten temat nawet stać się tematem dzisiejszej sesji, w związku, z czym, że dzisiaj głównego tematu nie było – dodał.

Pytać o pozwolenie

Z kolei Małgorzata Janda (Klub Radnych Mieszkańców Gminy Krzyżanowice) również nie mogła zgodzić się z obrotem sytuacji. – Mamy rozumieć, że musimy pytać o pozwolenie na przeprowadzenie jakiegokolwiek tematu? Bo są rzeczy, które można przedstawić i nie trzeba dyskutować w tym momencie. Ale można przedstawić i dać do myślenia jakiś czas. Czy na wszystko trzeba być przygotowanym?– powiedziała. Przewodniczący Chrzibek stwierdził natomiast, że dyskusja jest bezprzedmiotowa i po raz kolejny powtórzył wcześniejsze słowa, jednocześnie przychylając się do słów radnego Kaczora.

Innego trybu nie ma

Grzegorz Miśkiewicz, radca prawny urzędu, poproszony przez przewodniczącego rady o komentarz powiedział: przysłuchując się dyskusji, wszystko zostało powiedziane ze strony pana przewodniczącego i pana radnego. Właściwie innego trybu nie ma. Tematyka pojawiła się nagle. Tutaj, szanując równość każdej ze stron, każdego państwa radnych, niezależnie od tego, który klub reprezentujecie, to jeżeli temat ma być poddany dyskusji, to ważne by było, żeby tematyka mogła być należycie dyskutowana. W związku z tym, że wnioskodawca sam stwierdził, że posiada materiały pisemne, to jedyną formą jest złożenie tych materiałów do rady – tak, aby przewodniczący mógł ustalić porządek kolejnego posiedzenia. Tym bardziej że mamy jasne deklaracje ze strony pana przewodniczącego, w związku, z tym ja tu nie widzę możliwości na jakieś odstępstwa w tym zakresie.

Ludzie:

Barbara Szymczyna

Barbara Szymczyna

Radna gminy Krzyżanowice

Brunon Chrzibek

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Hubert Fichna

Hubert Fichna

Radny gminy Krzyżanowice

Małgorzata Janda

Małgorzata Janda

Radna gminy Krzyżanowice

Oliwer Huptaś

Oliwer Huptaś

Radny gminy Krzyżanowice

Roman Kaczor

Roman Kaczor

Radny gminy Krzyżanowice