Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Dyskusja w Nędzy o kopciuchach. Mieszkańcy powinni spodziewać się kar?

04.03.2021 12:00 | 7 komentarzy | mad

Choć jeszcze niedawno termin wymiany kopciuchów zapisany w uchwale antysmogowej wydawał się odległy, to mija wraz z końcem bieżącego roku.

Dyskusja w Nędzy o kopciuchach. Mieszkańcy powinni spodziewać się kar?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uchwała sejmiku województwa śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, weszła w życie 1 września 2017 r. Ma wyeliminować zatruwające powietrze, urządzenia grzewcze obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego, a regulacjom, które wprowadza uchwała, muszą podporządkować się mieszkańcy województwa. Termin wymiany pieca lub kotła zależy od czasu jego użytkowania. Likwidacja kotłów pozaklasowych eksploatowanych powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub bez tabliczki znamionowej musi nastąpić do końca 2021 roku.

Krótka dyskusja odnośnie tego tematu pojawiła się na sesji rady gminy w Nędzy. Rozpoczął ją Bartosz Sala, radny, a zarazem sołtys Szymocic. – Ludzie pytają, czy przyjdzie ktoś do nich 2 stycznia 2022 roku i wlepi im mandat, jeżeli nie wszyscy zdążą? – dociekał. – Nie, na pewno nie będziemy nikogo straszyć – odpowiedziała Anna Iskała, wójt gminy. Zdaniem wójt mieszkańcy wiedzą, że trzeba wymienić stare piece. Jednocześnie zachęciła, aby pozyskiwać wsparcie finansowe na wymianę z programu „Czyste powietrze”. – Ale ani święty Boże nie pomoże, to już ostatnie dni tych kopciuchów – dodała. Bartosz Sala stwierdził z kolei, że część osób zbywa ten temat, szczególnie osoby starsze.

(mad)

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Bartosz Sala

Bartosz Sala

Radny gminy Nędza, sołtys wsi Szymocice