Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Informatyk z Rudnika o sprzęcie w urzędzie: stan muzealny

03.03.2021 18:30 | 6 komentarzy | mad

Samorządowcy z Rudnika skupili się nad tematem informatyzacji urzędu. To kwestia, która co jakiś czas powraca w zmianach budżetowych przekładanych radnym na sesji.

Informatyk z Rudnika o sprzęcie w urzędzie: stan muzealny
Jarosław Borysowicz (na zdjęciu z lewej) mówił radnym o informatyzacji urzędu. Obok informatyka siedzą radni Ireneusz Jaśkowski oraz Gerard Panek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejne środki

Informatyzacja urzędu gminy Rudnik swojego czasu spotkała się z dociekliwością ze strony radnego Mirosława Golijasza, który z rezerwą podszedł do tematu, kiedy radni dowiedzieli się o kolejnych zmianach budżetowych związanych z doposażeniem urzędu. To w listopadzie ubiegłego roku pojawiła się prośba ze strony urzędników, aby przeznaczyć nieco ponad 30 tys. złotych na ten cel. Radny pytał wówczas o analizę potrzeb w zakresie dalszej informatyzacji. Wójt Piotr Rybka wyjaśniał, że analizy w urzędzie nie ma, a to, co było konieczne, zostało wymienione. – Widzimy, że są potrzeby, aby jeszcze pewne rzeczy zmienić i dokupić, i to są rzeczy, które potrzebujemy, ale one są też w dużej mierze narzucane z góry – stwierdził wójt Rybka. W podobny tonie wypowiadał się także wicewójt Tomasz Kruppa. – Robienie analizy nic nie pomoże. To bieżące potrzeby, które powodują, że system informatyczny może pracować w pełni sprawnie i bezpiecznie – dodał. W ocenie włodarza w poprzednich latach (czyli za rządów poprzedniego wójta) system informatyczny w urzędzie był niezgodny w stopniu minimalnym, jeżeli chodzi o wymogi narzucane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Potrzebne prace

Dyskusja powróciła na komisji komunalnej, kiedy przyszedł na nią Jarosław Borysowicz, informatyk zatrudniony w gminie od około dwóch lat. – Jeżeli chodzi o serwerownię, to stan jej był taki, że było to muzeum – mówił radnym. Wyjaśnił, że sprzęt miał średnio po 10 lat. – To powodowało problemy – relacjonował. Wyliczał, że przez dwa lata jego pracy zmian doczekała się serwerownia, która, jak podał „została postawiona od nowa”. Wymieniono również w urzędzie komputery. Około 20 zakupiono z gminnej kasy, 10 pozyskano z kornickich Eko-Okien. – Na jakiś czas, jeżeli chodzi o komputery w gminie to mamy spokój – stwierdził urzędnik. Wyjaśnił również, że obecnie prowadzi prace informatyczne w gminnym budynku przy ulicy Abpa Gawliny, gdzie mieści się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Biblioteka Publiczna, Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych oraz klub seniora.

Informatyk mówił również o bieżącej inwestycji. Tą największą jest zakup UPS-a (to urządzenie, które uchroni sprzęt oraz dane podczas przepięć, braku prądu czy burz), którego szacowany koszt jest na około 8 tys. złotych. Wicewójt Kruppa podał z kolei, że należy pochylić się nad dostosowaniem urządzeń do odgórnych wymogów, pracą nad pocztą, która obecnie pozostawia wiele do życzenia (zacina się) oraz ujednoliceniem programów edytorskich (obecnie urzędnicy dysponują różnymi).

Urząd bez prądu

W toku dyskusji pojawił się temat braku prądu w urzędzie dłużej, niż przez chwilę (zdarzają się sytuację, że nie ma prądu przez kilka godzin, a nawet z przerwami przez kilka dni). Obecnie urzędnicy dysponują w takich sytuacjach dwoma w pełni naładowanymi laptopami, udostępnionym internetem z telefonu komórkowego oraz jest jednym działającym telefonem stacjonarnym.

Radny Krzysztof Badurczyk zastanawiał się, czy nie warto w takiej sytuacji zakupić 15 kw agregatu prądotwórczego. Szacował, że inwestycja powinna wynieść około 15 tys. złotych. Wicewójt Kruppa wskazywał, że jeżeli mowa o zakupie, to warto zastanowić się nad silniejszym, a cenę określał na około 40 tys. złotych. Mówił, że w tej sytuacji można byłoby go wykorzystywać nie tylko w chwili, kiedy urząd jest bez prądu, ale też na różne imprezy czy wypożyczyć na potrzeby jednostki OSP. Z tym zgadzał się radny Artur Osak. Odmiennego zdania był z kolei Mirosław Golijasz. – Agregat, który pracuje dla sieci gwarantowanej, nie może być odłączany – wskazał i wyliczał, że moc, którą potrzebuje urząd, nie jest potrzebna aż tak duża.

Plany a wymogi

Radny Golijasz wskazał z kolei na potrzebę wdrożenia programu ułatwiającego kontakt urzędu z mieszkańcem. Tam można byłoby sprawdzić m.in. aktualne zaległości podatkowe i od razu je opłacać. Sekretarz Joanna Kosel odpowiadała, że na razie trudno jej odpowiedzieć na to pytanie, czy takie rozwiązanie zostanie wdrożone. Wskazała, że najpierw gmina musi podejść do tematów ministerialnych. Tym aktualnym jest system informatyzacji gminnej, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli dostęp do przeglądania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. – To obecnie wymóg – mówił wicewójt Kruppa, argumentując, że z tym tematem muszą zmierzyć się samorządy w całej Polsce. Jak podał, obecnie w powiecie raciborskim takim narzędziem dysponuje tylko Racibórz, posiadając Elektroniczny System Informacji Miejskiej (ESIM).

(mad)

Ludzie:

Artur Osak

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Joanna Kosel

Joanna Kosel

Sekretarz Gminy Rudnik

Krzysztof Badurczyk

Krzysztof Badurczyk

Radny gminy Rudnik.

Mirosław Golijasz

Mirosław Golijasz

Radny gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.