Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Zgłoś się do urzędu po budkę dla jerzyka. Im więcej tych ptaków, tym mniej komarów latem

02.03.2021 20:11 | 4 komentarze | ż

Jeśli latem dokuczają Ci komary i chcesz razem z nami w sposób naturalny i przyjazny dla środowiska zabezpieczyć się przed tymi natrętnymi owadami, przyłącz się do akcji wieszania budek lęgowych dla jerzyków - zachęca raciborski magistrat.

Zgłoś się do urzędu po budkę dla jerzyka. Im więcej tych ptaków, tym mniej komarów latem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miasto od kilku lat podejmuje próby zmniejszania uciążliwości insektów poprzez zwiększenie populacji jerzyków. Przy okazji prac termomodernizacyjnych budynków w zasobach mieszkaniowych gminy montowane są budki lęgowe dla tego gatunku ptaków. W ostatnich dwóch latach zamontowanych zostało kilkadziesiąt takich budek.

Teraz rusza pilotażowa akcja wieszania budek lęgowych dla jerzyków m. in. na blokach, kamienicach, budynkach użyteczności publicznej. - Jeśli jesteś zainteresowany pozyskaniem budki dla jerzyka, koniecznie zgłoś się do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta – osobiście (2. piętro UM), mailowo: srodowisko@um.raciborz.pl lub telefonicznie: 32 755 06 77. Na zgłoszenia czekamy do 9 marca! - informuje UM Racibórz.

Jerzyki to objęte ścisłą ochrony ptaki. W locie łapią pokarm, piją, zbierają materiał na gniazdo, a nawet śpią. Zimują w Afryce Południowej, do Polski przylatują dopiero w maju, a odlatują już w sierpniu. Ptaki z tego gatunki to nasi sprzymierzeńcy w walce z uprzykrzającymi życie komarami i meszkami, których populacja znacznie wzrasta podczas upałów. Korzyści wynikające ze zwiększenia liczebności jerzyków, przekładają się na zmniejszenie liczebności tych owadów w mieście. Jeden jerzyk może ich zjeść w ciągu dnia dziesiątki tysięcy.

Wytyczne - budki dla jerzków.docx

źródło: UM Racibórz, oprac. ż