Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Lenartowicz chce ratować Rafako. Pomóc miałby minister Sasin

02.03.2021 17:13 | 0 komentarzy | ma.w

Sejmowa komisja ma zająć się trudną sytuacją w spółce Rafako SA i jej wpływem na ewentualny wzrost bezrobocia w powiecie raciborskim. Posłowie i członkowie komisji sejmowej ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych złożyli u marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek wniosek o niezwłoczne zwołanie posiedzenia tej komisji z udziałem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz prezesów Agencji Rozwoju Przemysłu i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Lenartowicz chce ratować Rafako. Pomóc miałby minister Sasin
Gabriela Lenartowicz powiedziała mediom o swoim zaangażowaniu we wsparcie dla Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Posłowie upoważnili Gabrielę Lenartowicz do reprezentowania wnioskodawców zwołania pilnego posiedzenia. Posłanka poinformowała o tym na wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej po przerwie ponownie w jej biurze w Raciborzu.

- Choć Rafako to spółka prywatna, to ma szereg powiązań ze spółkami karbu Państwa. Ponadto do zajęcia się jej trudną sytuacją składnia ranga Rafako na rynku, w dobie transformacji energetycznej, która nas czeka. Rafako to największy w Europie producent kotłów energetycznych i instalacji w tej branży - wyjaśniła Gabriela Lenartowicz.

Dodała przy tym, że raciborska firma jest największym pracodawcą w mieście, dając 1280 miejsc pracy, głównie dla wysoko wykwalifikowanej kadry.

- Jest to firma z bogatymi tradycjami. Jej ewentualna upadłość może doprowadzić w Raciborzu do wzrostu bezrobocia o 77%. Ten temat trzeba podnieść na centralnym poziomie - stwierdziła pani poseł.

Lenartowicz liczy, że posiedzenie komisji pozwoli wskazać, jakie instrumenty oferowane przez sferę publiczną mogą pomóc w restrukturyzacji branży energetycznej, w tym spółki Rafako. Posłanka ma na myśli instrumenty finansowe, a także kontraktowanie bieżące w Rafako, bo bez kontraktów firma nie utrzyma miejsc pracy.

Parlamentarzystka nazwała Rafako flagowym okrętem polskiej energetyki. Chce, żeby ten okręt dostał dobrych wiatrów.

- Jestem po rozmowach z zarządem spółki i związkami zawodowymi. W kontekście przyszłości Rafako nie można mówić tylko o doraźnych działaniach, ale i perspektywach jego rozwoju. Do dyskusji włączę samorządowców. Jestem w kontakcie z radnym Powiatu Raciborskiego Arturem Wierzbickim - podsumowała Gabriela Lenartowicz.