Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Pandemia utrudnia pracę straży miejskiej

05.03.2021 07:00 | 3 komentarze | juk

Strażnicy miejscy z Wodzisławia Śl. pokazali statystyki za 2020 r. Nie napawają one optymizmem. W związku z pandemią koronawirusa samorządowa formacja służąca utrzymaniu porządku podejmowała o wiele mniej działań niż w latach poprzednich.

Pandemia utrudnia pracę straży miejskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Jednym z tematów lutowych obrad wodzisławskich radnych był ten dotyczący bezpieczeństwa w mieście. Z tego powodu komendant Straży Miejskiej Beata Drzeniek przedstawiła informację dotyczącą porządku publicznego. – W ciągu minionego roku strażnicy podjęli 6327 różnorodnych interwencji – poinformowała. – W porównaniu do poprzednich lat jest to spory spadek, który spowodowany jest pandemią koronawirusa – dodała.

Słabsze statystyki z powodu koronawirusa

Jak zauważyła na wstępie swojego wystąpienia komendant Drzeniek, zgodnie z poleceniami Wojewody Śląskiego w związku z pandemią w okresach od 2 kwietnia do 18 czerwca oraz od 12 października do nadal straże miejskie zostały zobowiązane do ściślejszej współpracy z Policją. Polega ona m.in. na dyslokacji patroli zgodnie ze wskazaniami komendantów Policji oraz realizacji zadań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej Covid-19. – Powyższe skutkowało tym, ze wiele naszych własnych działań jak kontrola ruchu drogowego, działania profilaktyczne i kontrole posesji zostało mocno ograniczonych – podkreśliła. Mimo wszystko w zeszłym roku wodzisławscy funkcjonariusze ujawnili 1283 wykroczeń. Dla porównania w 2019 r. było ich 1712.

W liczbach

Strażnicy miejscy w całym 2020 r. wylegitymowali 1888 osób (w 2019 r. – 3098). Wobec 1021 zastosowano środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia i zwrócenia uwagi, z kolei 225 osób zostało ukaranych mandatami karnymi na łączną sumę wynoszącą 29 tys. zł. Strażnicy skierowali także 24 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego. – Przewieźliśmy 70 nietrzeźwych osób do izby wytrzeźwień w Chorzowie, a 14 doprowadziliśmy do miejsca zamieszkania lub przekazaliśmy pogotowiu. Przeprowadziliśmy także 82 interwencje związane z osobami bezdomnymi – mówiła pani komendant. Ponadto strażnicy zabezpieczyli 2 miejsce przestępstw oraz odholowali 1 nieużytkowany pojazd na parking dozorowany. Do wodzisławskiej jednostki wpłynęło w minionym roku 1896 zgłoszeń od mieszkańców. Interwencje te dotyczyły w: 511 przypadkach ruchu drogowego, 443 przypadkach zwierząt oraz w 289 przypadkach ochrony środowiska. Pozostałe sprawy dotyczyły m.in. porządku publicznego oraz awarii technicznych.