Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

W Wodzisławiu i Żorach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

01.03.2021 18:43 | 1 komentarz | art

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". W tym dniu wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Ich pamięć uczczono m.in. w Wodzisławiu oraz w Żorach.

W Wodzisławiu i Żorach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych
Senator Ewa Gawęda pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Żorach.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W przeddzień dnia "Żołnierzy Wyklętych" ich pamięć uczcili członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Wodzisławiu Sl., którzy zapalili znicze na grobach Antoniego Basztonia ps. " Wierzbowy" w Pszowie i Emila Krzyżaka ps. "Grytka" w Wodzisławiu Śl. Obaj byli nie tylko żołnierzami Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, walczącymi z niemieckim okupantem, ale działali też w konspiracji tuż po zakończeniu wojny, przeciwko władzom komunistycznym. 
Z kolei w Żorach na cmentarzu w Śródmieściu znajduje się pomnik upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych". Tam kwiaty złożyła senator Ewa Gawęda. - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Święto to nasz hołd dla tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej dalej prowadzili walkę o pełną niepodległość Polski. Mieli być zapomniani, dlatego tym bardziej jesteśmy im winni pamięć i szacunek - powiedziała senator Gawęda. 

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP