Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Polowy jak Syzyf proponuje radzie wyłączenie nieruchomości niezamieszkałych. Bez skutku

25.02.2021 14:52 | 5 komentarzy | ma.w

Prezydent znów pokazał na sesji (24 lutego) statystyki finansowe związane z wywozem śmieci gdzie Miasto notuje ponad 100 tys. zł miesięcznego deficytu w systemie gospodarowania odpadami. Kolejny raz radni znaleźli argumenty, by nie posłuchać Polowego i utrzymać dotowanie wywozu śmieci od firm i sklepów przez resztę raciborzan. Większość w radzie uważa, że to prezydent jest nieskuteczny w ściąganiu opłaty śmieciowej i obwinia radnych, próbując przy tym skłócić raciborzan.

Polowy jak Syzyf proponuje radzie wyłączenie nieruchomości niezamieszkałych. Bez skutku
Dariusz Polowy prezydent Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kto słucha tylko siebie?

Koniecznego tonował też przewodniczący Czerner, czemu wiceprezydent się dziwił: to jak radny mówi od rzeczy, to jest okej, a ja nie mogę się wypowiedzieć? Zastępca Polowego uzupełnił jeszcze swą informację o dodatkowy efekt podjęcia uchwały, która umożliwi Miastu w przyszłości ("otworzy furtkę") powierzenie wywozu śmieci w trybie in house, czyli zlecenie tego własnemu podmiotowi (Przedsiębiorstwu Komunalnemu).

Marian Czerner podzielił się z radnymi swą obserwacją, że wiceprezydent Konieczny "słucha chyba tylko siebie". Zaapelował o porzucenie przez zastępcę Polowego maniery pouczania radnych. - Porównywać radnych do uczniów podstawówki nie wypada osobie zajmujące stanowisko wiceprezydenta. Jeśli pan nie zmieni zachowania, będę odbierał panu głos - zapowiedział M. Czerner.

- Nie może pan sobie pozwalać jak pan chce - strofował Koniecznego radny Piotr Klima. Uznał wystąpienie wiceprezydenta za niegrzeczne i chamskie.

- Nie jesteśmy osłami z ostatniej ławki w szkole podstawowej. Nie wolno z ludzi robić pajaców. Jestem pana postawą zniesmaczony i zdruzgotany - przyznał Piotr Klima.

Zapowiedź zastępcy, że przedsiębiorcy dowiedzą się o tym, którzy radni głosują nie po ich myśli, Klima odebrał jako groźbę i powiedział, że boi się o swój dom i rodzinę.

Dominik Konieczny wyjaśniał, że radni wyciągają zbyt daleko idące wnioski z jego wypowiedzi.

Marcin Fica spytał, czy kolejna kampania plakatowa Dariusza Polowego będzie polegała na podaniu informacji, którzy radni zagłosowali nie po myśli włodarza.

Sejm przyjdzie z pomocą

Marian Czerner przekazał radnym, że w Sejmie trwają prace, już na poziomie komisji, nad zmianą stawek rządowych za wywóz śmieci z nieruchomości niezamieszkałych. Według jego wyliczeń stawka sięgnie 200 zł (obecnie to 58,20 zł). Szef rady rekomendował, by nie głosować projektu prezydenckiego, bo rada już parokrotnie wyrażała swoje negatywne stanowisko w tej sprawie. Opozycyjna większość rządząca Raciborzem (14 rajców) poparła stanowisko Czernera.

Już po głosowaniu Dariusz Polowy zauważył, że prace legislacyjne, o których mówił M. Czerner trwają od maja 2020 roku i w tym okresie mieszkańcy Raciborza musieli transferować do systemu gospodarki odpadami ponad milion złotych na obsługę marketów i nadal to robią. Wypowiedź włodarz skomentował na koniec Mirosław Lenk stwierdzając, że Dariuszowi Polowemu w całej dyskusji chodziło tylko o ten końcowy przekaz: że mieszkańcy dopłacają marketom.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Marian Czerner

Marian Czerner

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.