Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

W Rydułtowach wiceprezes WFOŚiGW zachęcał do otwierania punktów Czyste Powietrze

24.02.2021 11:27 | 1 komentarz | ska

W Rydułtowach w środę 24 lutego zorganizowano konferencję prasową dotyczącą punktów konsultacyjnych programu Czyste Powietrze w gminach. Wiceprezes WFOŚiGW Adam Lewandowski zapowiedział dodatkowe wsparcie dla tych samorządów, które będą chciały jeszcze otworzyć u siebie autoryzowany punkt konsultacyjny.

W Rydułtowach wiceprezes WFOŚiGW zachęcał do otwierania punktów Czyste Powietrze
Punkt przyjmowania wniosków w programie Czyste Powietrze w Rydułtowach mieści się na pierwszym piętrze ROSiR przy ul. Bema.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Rydułtowach wiceprezes WFOŚiGW zachęcał do otwierania punktów Czyste Powietrze

- Po dwóch latach prowadzenia w naszym mieście punktu informacyjnego przez Stowarzyszenie Zdrowe Rydułtowy doszliśmy do wniosku, że trzeba zintensyfiować prace, dlatego podpisaliśmy umowę z WFOŚiGW na prowadzenie tego punktu - podkreślił Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów. Wcześniej mieszkańcy mogli zasięgnąć porad i pomocy przy wypełnianiu wniosku do programu Czyste Powietrze, natomiast sam wniosek mogli złożyć w siedzibie funduszu w Katowicach lub w mobilnych punktach, które odwiedzały Rydułtowy. Teraz się to zmieni i mieszkaniec nie tylko będzie mógł uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku, ale również złożyć go w punkcie na terenie ROSiR przy ul. Bema. Do tej pory mieszkańcy Rydułtów złożyli prawie 400 wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. 

Konferencja prasowa na otwarcie pełnoprawnego punktu konsultacyjnego w Rydułtowach była też okazją do przekazania informacji dla innych samorządów, które jeszcze nie mają u siebie takiego biura. - Jeśli gmina do końca lutego zgłosi akces o prowadzenie punktu konsultacyjnego programu Czyste Powietrze i do końca maja taki punkt otworzy, będzie mogła wystąpić o pewne bonusy, o których mówił w Świętochłowicach pan premier Mateusz Morawiecki. Po pierwsze jest to 30 tys. zł na prowadzenie biura w pierwszym roku. To 9 tys. zł na początek i później po 7 tys. zł za każdy kwartał. Będą też obowiązki dla gminy, np. prowadzenie akcji informacyjnej dla mieszkańców, posiadanie w punkcie ulotek dla mieszkańców i punkty te muszą być otwarte w godzinach dogodnych dla mieszkańców - powiedział wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski. 

Kolejny bonus i zachęta to łącznie 16 mln zł na terenie całego kraju dla punktów, które pozyskają największą liczbę wniosków w swoim województwie. Innymi słowy, jeśli mieszkańcy Rydułtów złożą najwięcej wniosków w województwie śląskim, wtedy Rydułtowy otrzymają 1 mln zł z ogólnej puli. Dodatkowo za każdy wniosek o dofinansowanie podwyższone (maksymalne), czyli obejmujące zarówno wymianę źródła ciepła, jak i termomodernizację, punkt otrzyma 150 zł za zwrot kosztów. Do tej pory było to 100 zł w innych punktach działających na terenie powiatu. 

- Program Czyste Powietrze to największy program rządowy w historii Polski dotyczący walki ze smogiem. Ogromnie się cieszę, że Rydułtowy to miasto, któremu leży na sercu ochrona środowiska. Gratuluję otwarcia tego punktu i życzę tego, aby Rydułtowy były nie tylko miastem z przyszłością, ale też miastem, w którym mieszkańcy będą mogli oddychać czystym powietrzem - podkreśliła senator Ewa Gawęda. 

Władzom Rydułtów pogratulowała również Izabela Rajca, asystent krajowy europosłanki Izabeli Kloc. - Im więcej takich punktów powstaje, tym bardziej wzrasta świadomość ekologiczna - powiedziała Izabela Rajca. 

Punkt w Rydułtowach do tej pory prowadziło stowarzyszenie Zdrowe Rydułtowy. Tak jest również teraz, jednak pracownicy po odpowiednim przeszkoleniu mogą także przyjmować wnioski na miejscu.