Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Zasłanianie ust i nosa tylko przy użyciu maseczek, kwarantanna dla osób przekraczających południową granicę

24.02.2021 10:53 | 1 komentarz | art, żet
Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:23

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 12 tysięcy nowych potwierdzonych zakażeń. To dwukrotny wzrost liczby zakażeń w ciągu doby.  Dzisiejsza liczba zakażeń jest najwyższą od 1,5 miesiąca. Zapadła decyzja o wprowadzeniu nowych obostrzeń sanitarnych.

Zasłanianie ust i nosa tylko przy użyciu maseczek, kwarantanna dla osób przekraczających południową granicę
Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski podczas konferencji prasowej zwołanej 24 lutego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

24.02.2021 r., godz. 15.20

Pogorszenie sytuacji

Coraz więcej badań, rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, rosnące obłożenie łóżek covidowych w szpitalach, wzrost zagrożenia epidemicznego związany z pojawieniem się nowych odmian koronawirusa - wszystko to zdaniem ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego składa się na pogorszenie sytuacji w Polsce.

- Widać wyraźnie, że trzecia fala się rozpędza. Tę sytuację warto analizować też na poziomie regionów, bo ona jest dosyć zróżnicowana - dodał minister Niedzielski.

Aktualnie najgorsza jest sytuacja w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim, najlepsza w województwach dolnośląskim i łódzkim. - Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34% przy średniej ogólnopolskiej 19% - powiedział A. Niedzielski.

"Mały krok wstecz"

W związku z powyższym zdecydowano, że zaostrzenie restrykcji będzie dotyczyć tylko województwa warmińsko-mazurskiego. Tam nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego. Ponadto galerie, muzea, kina, baseny oraz inne obiekty użyteczności publicznej zostaną zamknięte.

Obowiązkowe testy przy przekraczaniu granicy i maseczki chirurgiczne

Ponadto zdecydowano, że od 27 lutego osoby przekraczające południową granicę (polsko-czeską oraz polsko-słowacką) będą objęte obowiązkową kwarantanną. Kwarantanna nie będzie obowiązywać tylko w przypadku okazania wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin testu na obecność koronawirusa z wynikiem negatywnym. Kwarantanna nie będzie obowiązywać również osób, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dodajmy, że minister nie doprecyzował, czy nowe obostrzenia będą dotyczyć również pracowników transgranicznych (wkrótce wrócimy do sprawy).

Zmiana będzie dotyczyć również zasłaniania ust i nosa. Od 27 lutego obowiązkowe będzie stosowanie maseczek, a nie przyłbic, chust, czy kominów. 


24.02.2021 r., godz. 10.53

Obostrzenia niemal pewne

Wkrótce rozpocznie się konferencja prasowa, na której mają zostać przedstawione nowe restrykcje, co ma być odpowiedzią na wzrost zakażeń, który obserwowany jest od kilku dni. Mówi się o trzeciej fali zachorowań na koronawirusa. Dziś tych zakażeń odnotowano 12 160 - najwięcej od 7 stycznia. Wczoraj zakażeń było 6 310. 

Już teraz spekuluje się, że rząd zastosuje regionalizację restrykcji. Radio RMF FM podało dziś, że rozważane jest całkowite przywrócenie restrykcji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Od soboty ma tam nastąpić całkowite zamknięcie szkół i hoteli. Zamknięte mają zostać także kina, teatry, baseny oraz infrastruktura sportowa. 

Dziennikarze RMF FM w wiadomościach o godz. 10.00 mówili o możliwych ograniczeniach w przekraczaniu południowej granicy państwa, m.in. konieczności udawania się na obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy. 

Niemal pewne jest, że na terenie całego kraju zostanie wprowadzony nakaz stosowania maseczek - nie przyłbic czy chust, ale właśnie maseczek. 

Konferencja, podczas której zostaną przedstawione możliwe restrykcje, ma się rozpocząć dziś przed południem.