Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Posypała się komisja zamkowa w powiecie. Radnych rozczarował starosta

Opozycyjni rajcy zrezygnowali z prac w zespole doradczym, który zajmował się wytyczeniem kierunków rozwoju Zamku Piastowskiego. Zrobili to po tym, jak Grzegorz Swoboda ogłosił w mediach, że ma swoją wizję dla Zamku i zaangażuje się bardziej w jego sprawy.

Posypała się komisja zamkowa w powiecie. Radnych rozczarował starosta
Radni powiatowi z klubu PiS: Szymon Bolik, Paweł Płonka i Elżbieta Biskup

Włodarz nie zgadzał się z taką argumentacją opozycji. Pytał radnych, czy są zadowoleni z funkcjonowania Zamku Piastowskiego w ostatnim okresie. - Ja tylko ogłosiłem, że Zamek wymaga ożywienia, próbuję coś robić w tej sprawie. Takie inicjatywy jak banknot "zero euro" czy film promocyjny to przykłady działań. Nie możemy stracić następnego sezonu. Pani Jakacka sama nie chciała już pracować, dlatego zaangażowałem się osobiście - tłumaczył G. Swoboda. Radnemu Płonce odpowiedział, że to on jest mistrzem zamieszania (choć nie powiedział tego wprost, to mógł mieć na myśli występ Pawła Płonki w TVP, w materiale śledczym dotyczącym tzw. Afery na Płoni). Z kolei Płonka wypalił wtedy, że starosta jest mistrzem perswazji.

Adrian Plura żałował, że dla opozycji ważniejszy jest przekaz medialny od tego, który płynie od radnych powiatowych. - Ludzi ocenia się po owocach ich pracy. Wpierw trzeba wypracować kierunki działań, żeby rozliczać starostę z ich realizacji - powiedział szef komisji oświatowej.

- Życie zawodowe poświęciłam kulturze i wiem, że media to władza nawet pierwsza, najważniejsza. Pan Olender określił nas głupcami i to on upolitycznia tę sytuację - skrytykowała słowa lidera Platformy.

Tomasz Kusy był krytyczny wobec radnych koalicji rządzącej powiatem, za wystawianie oceny opozycjonistom.

- Szanujmy się. My nigdy nie mówimy, że robicie głupoty, a tu rozliczanie z głosowań i decyzji. Nie wypada tak się zwracać. Uważacie, że trafiliście na głupich ludzi? Źle nas oceniacie. Nie jesteśmy tacy głupi, jak o nas myślicie - skwitował szef klubu PiS.

Podkreślił, że decyzja o wystąpieniu z komisji jest "przemyślana, omówiona i podjęta bez sprzeciwu w gronie klubowym".

Piotr Olender sprecyzował, że mówił o głupiej decyzji, a nie o głupcach. - Jeśli państwa uraziłem, to przepraszam. Sprostuję: to była nierozsądna decyzja - stwierdził.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Piotr Olender szef klubu radnych PO w radzie powiatu

Ludzie

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~palę_gazem_od_lat (185.246. * .153) 25.02.2021 02:18

Wielkiej straty z odejścia takich tuzów z komisji nie upatruję

~39747 (46.134. * .253) 24.02.2021 19:49

https://www.nowiny.pl/raciborz/175224-wywiad-nowin-czy-starosta-wygra-na-zamku.html....taki jest artykuł i starosta opowiada co zrobi z zamkiem. Nie dziwi więc reakcja radnych. I jest jedyną słuszną. Gdyby starosta chciał wypracować wizję radnych to nie powinien opowiadać co chciałby publicznie, ewentualnie móģłby przedstawić tej komisji. No cóż, wydawałoby by się że zgodnie z prawem rada to organ stanowiący a zarząd ze starostą przewodniczącym to organ wykonawczy. Szkoda bo perspektywa wielu radnych to więcej niż perspektywa jednej osoby. Ale by docenić zdanie innych i być na nich otwartym to nie każdy potrafi.

~TakaTaSłużba (89.171. * .51) 24.02.2021 17:44

Radny Plura, który był orędownikiem wprowadzenia koncepcji GW tj. połączenia zamku i muzeum - teraz jest za prowadzeniem niekończących się prac komisji, do której jako branżowy przewodniczący się nie zapisał? Dziwne to...

~Miśka54 (83.7. * .248) 24.02.2021 15:18

Na Zamku jest potrzebny kompetentny dyrektor a nie pseudo komisje które się na wszystkim znają. Jak każdy będzie tam swoje trzy grosze wtrącać to będzie porażka. Najpierw powinni rozliczyć radnych którzy przyjęli Jakacką. Przez trzy lata nie rozliczyli jej z programu który przedstawiła w konkursie

~bumtarara (185.136. * .74) 24.02.2021 10:56

Oj , kolejna wtopa, od uczelni po samorząd , zamek. szpital... wtopa goni wtopę.
ale radni w powiecie są sami siebie warci, po jednej i drugiej stronie. Widać Tadek stracił czujność ,że dopuścił do tego bardachu, ale zamku i szpitala nie da się cały czas kontrolować a szpital to lepszy biznes niż zamek. ta komisja od początku to była głupota a taką komisje TO POWOŁUJE RADA POWIATU ( przynajmniej tak stanowi statut powiatu) a nie starosta.
należy rozliczyć tych którzy Jakacką i jej wizje działalności zamku najwyżej ocenili w konkursie 2 lata temu. za zamek i wtedy i teraz odpowiada Kurpis?
Generalnie jest bajzel, niech ludzie najpierw robią to za co biorą kasę. jeśli koncepcja Jakackiej nie była dobra to trzeba było już wcześniej rozliczyć ją i Wacławczyka bo to była jego protegowana i oczywiście resztę komisji konkursowej.

~Utro (5.184. * .75) 24.02.2021 10:41

Słabo wyglądają działania starosty. Oj słabo.